| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani, 1.55 si 56 kg.
Eu ma cred foarte grasa si aproape ca am intrat in depresie.
Chiar sunt grasa sau sunt bine pentru varsta mea?
HELP! Cum slabesc?

6 răspunsuri:
| oanawww45 a răspuns:

Cu o dieta sanatoasa si sport si app: sa nu faci abdomenele! abdomenele NU te ajuta sa slabesti ele iti intaresc musculatura burtii! Faci abdomene nunmai daca esti plata si vrei sa ti se faca niste patratele. uite aici ceva ce te-ar ajuta prin calcularea caloriilor (sa te inregistrezi ca sa poti sa scrii cantitatea produsului) :http://calorii.slabute.ro/ si aici :http://forum.slabute.ro/......m-181.html

| justme_2191 a răspuns:

Buna sunt Anca ei bine eu am 13 ani peste o luna 14 cand eram mica eu eram foarte grasa dar m-am ambitionat si am slabit dar am slabit prost intr-un mod ucigator anorexie iar acum iti spun nu arat ca un fotomodel as vrea sa arat si eu mai bine doar ceva te rog sa ai incredere in tine in primul rand trebuie sa ai vointa marre si daca vrei sa ai sustinere poti sa imi dai idu tau de mess si sa vorbim acolo o sa iti spun o poveste care te v-a ajuta oate in viitor isa daca nu vrei am sa iti recoman sa faci asa in minte sa iti spui pot si vreau sa slabesc poti intr-o zi cand esti singura sa te duci la o oglinda si sa te uiti doar la fata ta si sa iti spui ca esti puternica si ca vei reusi nu esti tu deloc slaba esti cea mai puternica ai o vointa extraordinara sica sa slabesti fa sport abdomene vreo 100 200 pe zi si pe bicicleta sau daca nu rezervati vineri sambata si duminica o ora doua in care sa mergi si sa alergi dimineata si sa nu mai manaci dulciuri ele sunt o mancare cu calorii fara rost o data pe luna sau de doua ori poti dar foarte putin o bucatica doua de ciocolata si incearca sa manci totul fiert sau in suc propriu evita sa manci excesiv lactate un iaut pe zi este minunat activia si daca iti plac cereale dar si acelea putine incearca sa manci mai putin sa mai lasi in farfuri si gandeste ca tu esti prea pternica ca sa te infranga pe tine mancareaa cu ea traim dar nu ea este viata noastra sa ai grija de tine si nu uita putere si vointa ata uite idu meu axinte.anca pa pa.:*

| justme_2191 a răspuns:

Uite idu meu axinte.anca eu te voi sustine in tot ce faci iti promit si iti voi fi aproape chiar daca nu sunt langa tine trec si eu prin aceleasi lucruri tot ce trebuie sa facci este sa ai o vinta maaaaaree de tot si vorbesti o data can esti singura cu tine in oglinda si sa iti spui ca estiprea puternica pentru a te dobri pe tine cateva kilograme deci eu te voi sustine daca ma vei sustine si tu me mine pentru ca stiu ce simti anul trecut am fost anorexica iar acum iar m-am ingrasat. oricum sportul si sa manaci putin si fara dulciuri dulciurile sunt ca si drogurile sau tigarile provoaca dependenta si te manaca si pe interior si pe exterior la fel prajelile si tot ce este gras manaca cate un iaurt activia pe zi fructe si legume si sa manaci carne de trei ori pe saptamana fiarta sau in suc propriu nu uita putere doar si incredere vointa nu te vor infrange pe tine cateva kilograme esti rea puternica pentru calcale in picioare aratale oamenilor de ce esti in stare te rog sa mabagi in lista ta de iduri uite acesta este al meu axinte.anca vom vorbi si ne vom sustine stiu cum tot sufletul tau este trist esti nervoasa pe toata lumea stiu cum e. te pup ai grija de tine si nu uita esti prea puternica ca sa te lasi infranta de cateva kilograme si dulciurile si alte gusturi care sunt inutile pa pa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt site-uri care calculeaza greutatea ideala in functie de inaltime si varsta. Cauta-le cu google. Daca e cazul sa slabesti, to ce trebuie sa faci este sa mananci mai putin, sa eviti dulciurile, pastele fainoase (paine, macaroane, produse de patiserie) si sa faci cat mai multa miscare. Alergi in parc, mergi cu bicicleta, rolele, inoti, sari coarda (foarte eficient), faci exercitii acasa. Insa totul cu masura, fara sa te suprasoliciti. Asta, daca nu ai probleme de sanatate, care se pot agrava la efort.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam da.Ar trebui sa ai numa 45, 46 de kg. Din inaltime se scade 10winking

| Maria_6879 a răspuns:

Foarte.la 12 ani?! Ambitia ta unde este?!