| Ionicka a întrebat:

Voua vi se pare muult la 12 ani, 1.55 inaltime 47 kg?
Mie mi se pare mult, si nici nu pot sa slabesc pentru ca nu ma pot abtine de la dulciuri sad Si inca ceva...am fesele mari(cred eu) pentru varsta mea...Dar nu poti sa zici ca sunt obeza sau grasa, dar mi se pare mult 47 kg
Ce pot face?

14 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Stai liniştită.
Arăţi bine pentru vârsta şi înălţimea ta.
Normal ar trebui să ai cam 45 de kilograme dar dacă ai numai 12 ani, nu ai depăşit mult limita.
Nu te mai stresa, eşti încă în creştere.
Pa-pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 4 kg mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| Duucu a răspuns:

La vărsta ta nu fă nimic, nu e sănătos. Poți încerca să slăbești de la 15-16 în sus.

| ShadeAdda a răspuns:

La varsta ta, esti foarte bine! Nu te mai ingrijora/stresa! Daca ai de gand sa incepi sa slabesti, fa asta dupa varsta de 15 ani. Ca sa te linistesc, in mod normal (e valabil la fete) greutatea trebuie sa fie minim cu 10 kg mai mica decat centimetrii de la inaltime (nu m-am exprimat corect, dar exemplul va ajuta). Ex: Ai 1.55, trebuie sa ai o greutate intre 45 si 55 de kilograme. Mereu tine minte calculul asta in minte si vei fi binewinking In plus, recomand sa o lasi putin de tot mai usor cu dulciurile, ca nu se stie daca te va afecta mai tarziu sau nu, dar nu te stresa in legatura cu asta. In schimb fa miscare (bicicleta medicinala, gimnastica, alergare, sarituri cu coarda - ajuta mult!), bea apa si, ca sa nu ai pofta de mancare, spala-te pe dinti dupa fiecare masa sau mananca un grepfruit (uhh merge, crede-ma...). Ca dulce recomand categoric ciocolata neagra.winking In rest, stai linistita. Ai o greutate ideala pentru varsta ta.

| xXNikeXx a răspuns:

Glumesti nu laughing? eu am 13 ani 1, 81 si 57 kg, serios 1, 55 inaltime rolling on the floor la 9 ani cred ca aveam inaltimea astahee hee

| Ionicka explică (pentru xXNikeXx):

Scuze ca ti zic dar esti dubios de inalta pentru 13 ani, dar am niste prietene tot la fel de inalte

| xXNikeXx a răspuns (pentru Ionicka):

Sunt baiat anul asta la liceu

| Etelca a răspuns (pentru xXNikeXx):

Ce prost/proasta esti! Nu toti trebuie sa fie la fel de inalti ca tine, fiecare se dezvolta in ritmul lui.

| xXNikeXx a răspuns (pentru Etelca):

Mars ma copil avortat

| Georgianaaa909 a răspuns:

Pai,destul de bine pentru varsta ta.Ma rog evita grasimile si prajelile, si daca nu te poti abtine de la dulciuri, macar redu cantitatea pe care o mananci.Fa macar 60-70 genoflexiuni pe zi, si la fel si abdomene.Alerga si tu 30 de minute pe zi, bea 2 litri minimul de apa pe zi.Fa tot ce am zis si sigur slabesti, si pe deasupra intaresti si masa musculara(la inceput poti sa faci doar 40/zi de fiecare exercitiu).Te pup! Si bafta nu ar mai trebui sa slabesti decat 2 kg ca sa fii perfecta.E normal sa ai complexe, esti fetita si te preocupa corpul tau! FUNDA?

| AntoholixAdri a răspuns:

Off, stau tu fată! Nu te poţi împotrivi organismului. Asta e, fiecare e cum e, mai dezvoltat, mai puţin dezvoltat. Asta e, complexele copilăriei.

| ThePandacorn007 a răspuns:

Si eu am aproape aceeasi problema, doar ca eu la 12 ani (fara o luna) si la 1.50 inaltime, am 43 de kg straight face Imi vine sa bubui cand le aud pe altele mult mai mari decat mine ca au ori 43 de kg (cat mine) ori mai putin, ma simt mega-ciudat straight face

| iulia980 a răspuns:

Nu vreau sa te supar, dar ar trebui sa ai grija cu greutatea. Deocamdata esti bine, dar poti lua mult in greutate mai ales pe la 13-15 ani. Incearca sa mergi mai mult pe jos sau la sala ori pe bicicleta ( statica sau normala ). Daca pierzi controlun kg incearca dieta dukan sau south beack, in niciun caz disociata sau atkins. Nu lua in seama ce spune lumea dar ai grija!