| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 13 ani si am un ciclu super ciudat care ma scârbește. La inceput a fost ok, lichid, rosu etc dar acum s-a achimbat(prima oara mi-a venit pe 28.01. 2020).

In ultima perioada m-a cam usturat vaginul, adica de exemplu cand ma asezam undeva ma ustura, am avut foarte multe gâlme dar gen nu erau gâlme normale, era solid si inchis la culoare. Am înțeles ca este din cauza ca au ramas resturi de la ciclu in vagin si de asta arata asa dar e super scarbos, cum pot face sa fie ca la inceput adica sa nu am gâlme adica sa fie doar lichid si rosu? Adica pe bune, culoarea de la lichid e aproape negru..

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

Acele "galme" adica cheaguri de sange sunt normale. Tin minte la 13-14 ani cand mi-a venit prima data tot asa era, doar lichid nicio durere perfect normal. Trecand anii insa durerile devin mai accentuate iar cheagurile facandu-si aparitia la fiecare menstruatie.
Durerile pe care le simti... nu sunt ceva iesit din comun.
Poti fi doar mai atenta la alimentatia ta si sa faci un pic de miscare intrucât sa ai o viata mai sanatoasa.
Insa daca chiar vrei sa te convingi, du te la ginecolog sau vorbeste cu mama ta.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Valentina8):

Oh... Si eu care ma bucuram ca nu simt nici o durere laughing

| Valentina8 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Stai linistita laughing bucura te cat mai poti laughing

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îţi recomand să consulţi un medic ginecolog. El e cel mai potrivit pentru a te lămuri.
Încă ceva: evită să te aşezi cu fundul pe toaletele publice sau la alte persoane unde mergi în vizită.