| Vladuca a întrebat:

Salut am 14 ani si singurele mele venituri sunt bani primiti de ziua mea bani in valoare de 300-600 de lei Dar as vrea stiti voi sa inmultesc bani dar nu stiu cum, adica ce as putea sa fac eu la varsta mea sa castig macar 50 lei pe luna. Vreau idei pe termen lung si cate sa functioneze.Ce ziceti sa ma apuc de furat

Răspuns Câştigător
| anonim000x a răspuns:

Pai,daca ai media generala peste 8.50, primesti bursa de la scoala (aproximativ 30 de lei pe luna).

Cand te trimit ai tai la magazin, ii rogi sa pastrezi restul.

Ii rogi pe ai tai sa iti dea alocatia.

De angajat, stiu ca iti poti lua un job part-time la 16 ani sau dupa ce termini 10 clase.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu ai nevoie de venituri, pentru ca parintii tai te intretin, iti cumpara haine, locuiesti cu ei sub acelasi acoperis si iti asigura tot ce ai nevoie.
Singura ta datorie fiind sa inveti si atat.
Poti castiga ceva de buzunar de la muncile de acasa, daca preiei curatenia in casa, sau curte si ii rogi ep parinti sa-ti dea 10 lei/saptamana, uite ca faci iute 40.
Ori, pe la vecini, ajuti in gospodariile lor. Daca stai la tara, acum incepe perioada de insamantare si-i nevoie de munca in gradina, iarasi o metoda buna sa castigi ceva banut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune toti banii pe o cota de 2.

| Ara997 a răspuns:

In primul rand sanu-i cheltui.
te felicit cumpui problema lavarsta ta asta arata maturitate.
vb cu un adult (serios) o ruda ceva care are un cont de economii. sau vezi la CEC de exemplu daca au forme de economisire pentru sume mici. sau asteapta sa scada euro si cumperieuro siin felul asta ii conservi pto bucata de timp
in niciun caz nu -i imprumuta si nu te lauda ca ii ai. ca pe urma nu-i mai vezi.

| leo444 a răspuns:

Poti sa maturi scati de bloc

| Alex22043 a răspuns:

Ai reușit frate miu sa faci bani?