| RTFCiprian a întrebat:

Salut, am 15 ani si azi am fumat 4 tigari pentru prima oara si am facuto pt ca eram cu prietenii, eu nu fumez niciodata nu mi-a trecut prin minte sa ma apuc sau sa imi iau vreuna dar am vazut ca au unii colegi si am zis sa iau si eu. Credeti ca poate da dependenta si m-a afectat cumva destul de mult?
de afectat stiu ca a facuto dar e destul de rau?

Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

Din punct de vedere al sanatatii, daca te opresti aici, nu ti se intampla nimic. E o picatura intr-un ocean. Asta daca nu ai astm sau alte boli care afecteaza plamanii.
Dependenta logic ca da. Cand am fumat eu pentru prima oara, imi amintesc ca aveam o ditamai pofta sa imi iau tigari din nou, insa nu mi-am mai cumparat si pofta a disparut la fel de repede pe cat a aparut. Se rezolva astfel problema cu dependenta, poate o sa functioneze si la tine, macar incearca sa nu fumezi deloc in perioada asta, oricat de mare ar fi pofta.
Legat de colegi sau prieteni care fumeaza, evita sa accepti sau sa pici tentatiei. Poti spune nu, pur si simplu. Sau sa stai pe langa ei cand sunt mai mult in zone unde nu se poate fuma.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E inceputul, intr-o zi o sa mai zica unu mai ia o tigra, in alta zi altul si nici nu ai sa iti dai seama cand devii dependent

| NoNameqed a răspuns:

Nu te-a afectat foarte tare dar din moment ce ai inceput sa fumezi, poate o sa vrei si maine si poimaine o tigara, pana o sa ajungi sa fi dependent de ele, incearca sa iti preocupi timpul cu altceva, asa ca sa nu mai ai timp sa fumezi laughing)

| fluturasdecatifea a răspuns:

Prima oara cand ai fumat! nu cred ca te-a afectat foarte rau dar cred ca o va face.Majoritatea fumatorilor au inceput dintr-o prostie

| Mălinaaaaaaa1235742 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te opresti aici.Este logic si dovedit de specialisti ca nu e sanatos si ca provoaca dependenta dar gandeste-te cati bani poti economisi.Un pachet e 15 lei si il poti termina si in doua zile.Nu fa o prostie pe care sa o regreti✌