| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 16 ani, ma numesc Laur., clasa a IX-a, Baia Mare.
De cateva zile s-a mutat la noi un coleg numit Andrei, exmatriculat de la alt liceu, a hotarat sa se mute aici.
Totul a fost okay pana a inceput sa se laude cu familia lui ca el e bogat, smecher, mafiot, chestii de genul asta. A si dovedit-o
El e cel mai mic din toata clasa dar vad ca toti il respecta chiar si cel mai mare.El injura pe oricine, pe orice coleg, vad ca a inceput sa se i a si de mine si vad ca nu are de gand se se potoleasca.Ba chiar ieri a vrut sa mi i a banii de cartela de metrou si ma injura ca pe Maidan.
Toti il stiu de frica chiar daca e doar un cct cu ochi. Ta-su vine pe la scoala, ii pune pe cei de a 12a sa il apere se crede smecher cu el ca are bani si etc poate sa faca ce vrea el ca plateste. Daca ii spunem ceva, orice ce nu-i convine ii cheama pe cei de a 12a sa se i a de noi. Ieri s a luat de un coleg care a incercat sa se imprieteneasca cu el, facand o gluma ca intre amici.
Nimeni nu-l suporta. Cum as putea sa il fac sa plece? Adica ceilalti colegi nu par cooperanti si mai mult ii argumenteaza raspunsurile si face ca el. Diriginta si directorul nu face nimic ca de, are bani e bogat, mafiot cu droguri etc asa ne a zis el si chiar a demonstrat o asa cum v am mai zis. Nasoala situatia. Ma duc la scoala cu groasa si chiar nu mi place. E un chin credeti ma. Nu le am zis parintilor ca mi e frica sa nu se intample ceva rau cu mine / ei.
Multumesc. Sper sa ma ajutati crying

5 răspunsuri:
| BurnInHellSucker a răspuns:

Damn, asta-i nasol. Deci, se pare ca ai vorbit cu dirigintele si directorul si ii doare in c ur deci varianta asta cade. Sfatul dat de oricine care vrea sa para matur este sa nu il bagi in seama sa te feresti de el sa nu-i dai apa la moara, dar si tu si eu stim ca mai ai 3 ani de stat cu el in clasa si chiar daca vei sta cuminte si-l vei ignora tot vei fii in pericol prin simplul fapt ca nu-i dai atentia ce i se pare ca i se cuvine. Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa nu stai singur in campul lui vizual. Cauta sa stai in permanenta in grupuri cat mai mari de prieteni la scoala, sa pareti calmi si amuzati si ca vorbiti despre un subiect interesant chiar daca nu e asa, daca veti sta in liniste intr-un colt si va veti uita la el nu faceti decat sa ii aratati ca va e frica de el. Cauta mereu cand te simti in pericol un subiect de discutie cu cineva care macar sa para ca va amuza teribil asa atentia lui se va idrepta catre altcineva, sa para ca ai intotdeauna o treaba.Bafta.

| PulbereDeStea a răspuns:

Vorbeste cu cineva de la protectia copilului sau la politie. Poti incerca sa suni la 112 si sa spui ce problema ai dar sa nu intri in detalii pentru inceput.De preferat ar fi sa nu dai prea multe detalii la telefon. Oricum ar trebui sa ajungi la cineva care se ocupa de siguranta elevului de aceea poate cei de la protectia copilului dau un raspuns sigur. Daca vrei sa nu se afle ca ai fost tu si daca ajungi sa vorbesti cu cine trebuie atunci cred ca poti sa le ceri sa nu spuna numele tau.Ei vor face treaba si daca cineva ii va intreba cine ia anuntat ei nu o sa spuna.

| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Pentru inceput, nu e chiar asa de grav. Daca se va ajunge la chestii MULT mai serioase, voi apela intai la parinti

| Maui a răspuns:

Nu prea poti sa faci nimic, ca sa il mute la alt liceu.
Ce ai putea face, e sa incerci sa te imprietenesti cu niste smecheri de pe acolo, sa iti asigure spatele.
Sau, sa devii un badaran de 10 ori mai rau.

| catalin1997 a răspuns:

Frate dai o bataie buna, ce poti sa patesti sa te bata aia de a 12a(o sa se ia de tine poate o palma cv) da dupa sg n-o sa mai faca asa cu tine.
Si ca e tasu mafiot ce zice el crezi ca tasu s-ar incurca cu tinewinking