| Anonim0310 a întrebat:

Am 17 ani si de ceva timp mi-am analizat simptomele si cred ca sufar de tulburări bipolare, simptomele sunt:
Defect de limbaj
Stari de dispozitie fluctuante (acum sunt fericit ma simt bine iar mai apoi devin depresiv, tacut,suparat);
Foarte des prezint semne de anxietate, tristețea imi este foarte greu sa ma concentrez.
In viata de zi cu zi sar de la "sufletul petrecerii " la cel tacut, depresiv, ce credeti ca sunt simptomele mele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa vezi cum evolueaza situatia, abia apoi poti merge la un control de specialitate.

Răspuns Apreciat de Editori
| LikeARollingStone a răspuns:

Buna!
In primul ti-as recomanda sa nu iti faci un diagnostic propriu pentru ca asta iti poate provoca si mai multa anxietate. In ultima vreme avem foarte multe informatii despre boli mintale pe internet dar in acelasi timp sunt luate in deradere si toate lumea sufera de depresie ori anxietate.
Analizeaza-ti comportamentul, asculta-te si daca ajungi la concluzia ca e ceva serios, contacteaza un psiholog sau pe cineva care te-ar putea ajuta.
Mult succes si ai grija de mintea ta.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te vadă un specialist, nu să te diagnostighezi singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te auto-diagnostica, mergi la un psihiatru pentru consultatie, depinde de multi factori.

| Anonim0310 explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca am nevoie de un psihiatru? Sau e totul doar in mintea mea si o sa treaca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim0310):

Cel mai bine este sa vezi cum evolueaza situatia, abia apoi poti merge la un control de specialitate.

| Dana1999 a răspuns:

Diagnosticul de tulburare psihotica bipolara se pune in ani de zile de tratament sau doar in spital, după câteva luni de internare.

| Dana1999 a răspuns:

Ce pot sa ti spun sigur e ca bipolaritatea e o psihoza. Oamenii psihotici sunt triști sau fericiți in lumea lor. Nu sunt sociabili.