| WhiteandBlack45 a întrebat:

Care sunt simptomele tulburarii bipolare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Simptomele sunt usor de gasit pe net. Dar e riscant sa te apuci sa iti dai singur diagonstic. Foarte multi pot prezenta parti ale acestor simptome sau aspect asemanatoare, dar cel care te poate califica ca ai asa ceva e numai un medic.
In principiu e vorba de alternarea starilor de exaltare cu cea de depresie si de revenire temporara la normalitate.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_bipolar%C4%83#Simptomele_bolii

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Savantul Hans Selye, laureat al Premiului Nobel, se plingea si el ca ar avea astfel de simptome. Dar nu stiu daca a fost sau nu diagnosticat.

| AlexCristi97 a răspuns:

Cum ti sa mai zis, le gasesti foarte usor pe internet dar trebuie sa ai majoritatea simptomelor (asta inseamna 85-90%) sa ai voie sa te gandesti ca ai putea avea o problema si ca ar trebui sa te duci la un medic sa te asiguri. Daca ne autodiagnosticam dupa cele spuse de internet, majoritatea dintre noi avem ceva boli incurabile in faza terminala asa ca nu te stresa, iar daca ai ceva nelinisti mergi la un specialist sa iti spuna cum sta treaba.

Răspuns utilizator avertizat