| On_Andrei_1999 a întrebat:

am 18 ani și am câteva lucruri pe care as vrea sa le discut.am prieteni.dar nu așa de apropiați încât sa discut aceste lucruri cu ei.Cum am spus..am 18 ani si locuiesc cu mama mea și cu soțul ei.da..soțul ei.atât.Este tata vitreg pentru mine...deși nu as folosi cuvântul tata. Tatăl meu a părăsit-o pe mama acum 10 ani și ea sa recăsătorit după 3 ani.Nu l-am mai văzut pe tatăl meu de 7 ani..doar am vorbit la telefon cu el când mama mea m-a pus sa îl sun pentru ai spune sa trimită pensia alimentara.mi-a fost spus de multe ori ca mai bine eu rămâneam cu tatăl meu și fratele meu sa rămână cu mama.m-a durut foarte tare.acum lucrurile stau diferit.am un tata vitreg pe care îl urăsc din toată inima...nu e de ajuns ca atunci când eram mic eram bătut de mama pana leșinam..acum trebuie sa trec prin chestii și mai nasoale..nu sunt rănit fizic.dar nu ii doresc nimănui sa trăiască ce trăiesc eu..sunt multe de spus, dar m-a opresc aici ca deja am scris prea mult.voi ce ați face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Ahrixxxx a răspuns:

E cam aiurea.
Am un prieten in aceeasi situatie ca si tine.
La fel ca el, nu prea ai ce face momentan decat sa stai plecat de acasa, cat iti permite timpul si parintii.
Daca esti a12-a concentraza-te cat poti de mult pe invatat si scoala ca sa iei bacul, stiu ca e naspa dar odata ce stai 2-3 ore si inveti te detasezi de toate problemele pe moment.
Stai cu prietenii afara, razi, distreaza-te.
Daca iti permite timpul ia-ti un job part-time, nu strica deloc.
Si aspira catre o garsoniera, ceva, pentru inceput. Poate singur ar fi mai ok.

| On_Andrei_1999 explică (pentru Ahrixxxx):

O sa încerc sa m-a angajez...dar după bac...nu prea îmi permite timpul sa lucrez, sa învăț și sa îmi îndeplinesc și sarcinile de acasă

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai ai deja 18 ani, foarte curand o sa te poti muta de acasa. Ia-ti un job sa pui niste bani de-o parte.

| gratargratar a răspuns:

Termini bac-ul, te angajezi si iti intemeiezi o familie. Asa scapi si de maica-ta si de sotul-su. Oricum, la batranete tot la tine o sa apeleze. Cand o sa-i bata moartea la poarta, o sa-si schimbe parerea despre tine happy

| alexixalex a răspuns:

18 ani, intra la facultate si fa-ti o autonomie. mai ales financiara. In momentul in care ai autonomie financiara, prietene, esti liber de toate legaturile cu familia ta. Altfel iei deciziile, intelegi? Termina liceul, daca intri la facultate, foarte bine, asta te va departa macar de locul pe care-l numesti casa, daca nu, ia-ti un job. Sunt sigur ca trebuie sa te pricepi la ceva, macar asa pentru inceput. Apoi muta-te cu un prieten, sau chiar un necunoscut care cauta un coleg de apartament, sunt multi astfel de oameni. Iti urez succes.