| CristianLeon2284 a întrebat:

Am aproape 16 ani și am început sa fiu îngrijorat in ultimul timp. La vârsta mea consider ca sunt foarte in urma cu creșterea, am 1.60, 57kg și încă nu mi-a venit pubertatea. Toti prietenii mei s-au dezvoltat, li s-au schimbat vocile, le-au crescut parul pubian, iar eu sunt singurul care a rămas in urma. Nu este vorba ca nu ma simt bine asa, dar as vrea sa știu dacă este vreo problema la mijloc...

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate fi, dar asta ar trebui să o decidă un medic endocrinolog.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum am spus si la cealalta intrebare, este normal, zau asa... nu iti bate capul cu asta. Fiecare la timpul sau, daca pana acum nu s-a intamplat asta, poate o sa se intample dupa.
Mananca sanatos, fa miscare si daca chiar vrei sa fii sigur, mergi la un control medical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa te mint, e destul de ciudat. Eu am intrat la pubertate pe la 10-11 ani si tin minte ca in clasa a VII-a deja mi se parea haios ca alti colegi erau inca copii, pe cand eu eram un blănos cu mustata de fecior. Inalt nu am crescut, am cam aceeasi inaltime cu tine laughing. Acum na, eram si eu mic, nu e deloc haios si nu e de râs. Nu trebuie sa te simti prost. Poate fi un avantaj, pentru ca de exemplu daca tu incepi cresterea pubertatii de la 1.60m ai sansa sa ajungi mult mai sus, comparativ cu unul care a inceput de cand avea 1.30m. Dar nu e garantat nici asta. Ar trebui sa mergi la endocrinolog, sa iti testezi nivelul de testosteron si sa iti spuna daca ai inceput sau nu pubertatea si daca nu, cam cat mai este. Eu cred ca ar trebui cat mai curând sa incepi sa te dezvolti.

| Dana2103 a răspuns:

Mergi la endocrine