| Just4Joker a întrebat:

Am intampinat numai probleme la scoala in ultimul timp. Nu legat de note, deocamdata am numai 10 pe linie... e ceva la disciplina. Simt ca innebunesc! I-am zis intr-o zi unei fete (x), care voia sa bea din sticla de cola a altei fete(z) fara sa ceara, ca bea chiar dupa ce i-a lins... unui baiat (poate chiar mai grav, nu-mi amintesc prea bine).
A doua zi, o alta fata (y) m-a parat fiindca era geloasa ca in ziua anterioara, dupa ce am jignit fata respectiva (x), le-am parat la randul meu la testul de fizica(Am avut motive intemeiate si sa le injur si sa le parasc. Dupa ce luau 10 din cauza mea la teste,ma jigneau si ma faceau in ultimul hal).
Asaaaaa, m-a spus la diriginta... Eram si liderul clasei. Diriginta era extrem de dezamagita bla bla bla, m-a certat, bla bla bla, a zis sa-i spun mamei si i-am spus. Eu i-am spus mamei exact ce am auzit mai sus. Mama mi-a dat oarecum dreptate, fiindca aveam si eu limitele mele.
Asaaaaaa, trece si weekendu' si avem din nou ore cu diriga. Situatia se agraveaza si mai rau fiindca n-a vrut mama s-o sune.
Mai tarziu (azi), vine matusa mea (care e profesoara de istorie la scoala respectiva) si ii spune mamei ceva mult mai grav, ceva ce mama nici n-a putut sa-mi mai spuna.
Azi am realizat ca fata care m-a parat a spus ceva ce eu n-am zis si neauzind injuratura, eu am recunoscut ceva ce n-am facut, ceva foarte grav. Daca o intorc acum, nimeni nu ma va mai crede. Tatei nu i-am spus, el e mai sever. Daca mama, care e atat de ingaduitoare, a avut o reactie destul de... (nu-mi gasesc cuvintele), va dati seama ce reactie va avea tata?
Diriginta vrea sa-mi scada media la purtare sau ma mute disciplinar...
Nu mai stiu ce sa fac...

Nu stiu ce sa fac, imi vine sa fug de acasa, sa imi pun capat zilelor. Nu mai suport... In momentul asta nu mai suport viata, credeti-ma. Sunt clasa a 7-a. Chiar in momentul asta tremur.

Răspuns Câştigător
| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Solutia? Adelarul gol golut daca putoarea aia umbla cu minciuni, sigur isi va da singura in petec, mai devreme sau mai tarziu.sigur ca pupezele,asa zisele domnisoare de maidan au mai multa credibilitate,dar pana la o limita. Daca tata e mai sever cu atat mai bine,du-te la el si spune-i sincer exact, corect cum s-a intamplat. Nu da satisfactie unei petanchine care umbla cu minciuni sa se bucure de caderea ta! esti barbat LUPTA daca adevarul e de partea ta chiar daca e sa-ti scada nota la purtare sau sa te transfere oricum esti invingator iar tusi profesoara sa faca bine sa se mai documenteze in ceea ce priveste psihologia ca probabil putoare aia mica a mers si a plans cu lacrimi de crocodil, si vai de mine toate au crezut-o, de solidaritate feminina. sadar ia-ti si tu aliati pe tatal tau si eventual daca scoala are director mergeti la director, sau la inspectorat.Si daca spui adevarul vei invinge sigur Dar oricum se va termina nu uita daca sustii adevarul tu esti CAMPIONUL! Nu esti singur lupta.Eu iti tin pumnii si sant sigur ca santem multi!

6 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Si de ce te-a parat? Ca ai injurat-o? Pai la mine in clasa elevii se urca cu fetele pe masa si mimeaza ca fac sex! Oricum fa cea zis CLAUDIUBRETT.

| Alin4uuu a răspuns:

Salut stii ce fii tu insuti nu te schimba pentru nimeni cui nu-i convine asta e. bafta

| mg112mada a răspuns:

In primul rand trebuie sa te calmezi. Apoi, dupa ce crezi ca te-ai calmat te duci la mama ta si sa afli ce i s-a spus, dar nu inainte de a spune tu ce ai patit, ce simti, csi de fapt. Ceva da genul:Stii, mama, ....si incepi. Apoi dupa ce termini ii spui:Tu ce stiai de fapt? Du pa care o rogi pe diriga sa organizeze o intalnire cu mama ta si tu, si mama fetei si ea impreuna cu diriga si sa discutati fara sa stie toata clasa. Sper ca te-am ajutat!

| ExciteMind a răspuns:

Get a life...

| cami98 a răspuns:

Nici sa nu te gandesti sa iti pui capat zilelor! cam asa am patit si eu(eu cu note), dar a trecut parintii m-au iertat... daca esti un elev bun, te asigur ca nu-ti va scade nota la purtare! cat despre cele 2 fete, trateaza-le cu indiferenta!happy

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru cami98):

Bine dar in cazul de fata el nu are nevoie de iertare ci de dreptate.Sigur ca e de discutat daca trebuia sa-i faca observatie colegei sale, sau nu. in orice caz intentia a fost buna.altfel daca tratam cazul pragmatic chiar daca o vedea cazuta pe strada cu copitele in sus, ar trebui sa o ocoleasca si sa mearga mai departe. Dar vezi mai sant si in generatiile care vin tineri sufletisti, care daca pentru un gest altruist este sanctionat va veni vreme cand le va fi teama de perversitatea lumii si-si vor zice pe buna dreptate: nu ma bag ca nu sriu ce pot sa trag!