| Urucu_Laurentiu_1999 a întrebat:

am o intrebare. daca ma inregistrez in timp ce cant, cu telefonul sau la calculator ( microfonul meu e cam praf sa zic asa) am o voce naspa,adica suna diferit fata de cum ma aud eu. voce am, urmeaza sa ma duc la cursuri de canto. din cauza ca nu e un microfon profesional se aude mai urat?

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Mereu pe inregistari, vocea nu iti suna la fel ca in realitate.

| Almapwp a răspuns:

Microfonul nu conteaza(la inregistrari se aude diferit). Eu iti sugerez sa canti de fats cu cineva iar el sa iti spuna parerea

| DusttyXD a răspuns:

Ți-ai ascultat vreodată vocea pe o înregistrare? Sunt sigur că ai facut-o și prima ta impresie a fost că sună diferit. "Oare chiar așa sună vocea mea?" Ei bine, a venit vremea să înfrunți adevărul. Da, chiar așa sună vocea ta.

Așa cum era de așteptat, există o explicație simplă pentru care vocea ta sună diferit față de cea a altor oameni. De obicei, persoanelor care își ascultă propria voce pe înregistrare li se pare că sunetele sunt un pic mai joase.

Atunci când te asculți în timp ce vorbești, tu de fapt auzi mai multe lucruri deodată. Auzi sunetele pe care le emiți pe gură, însă auzi și sunetul care se formează înauntrul craniului tău, pe care îl auzi în principal cu urechea internă. Sunetul care ajunge în urechea internă este transmis prin intermediul oaselor craniului, ceea ce te face să crezi că vocea ta este mai joasă decât a altor oameni. Ceea ce înseamnă că vocea de înregistrare este vocea pe care o aude toată lumea în afară de tine. Așa sună vocea ta pentru toți ceilalți oameni. În concluzie, dacă știind aceste lucruri, tot nu îți place vocea ta, așa cum o aud alții, e cazul să începi să faci exerciții prin care să o modelezi în așa fel încât să ajungă să îți placă și ție. Singura metodă prin care poți să ai un control exact și eficient asupra vocii tale este prin ascultarea activă a înregistrării vocii tale.

Si un bonus: http://www.dictie.ro/cum-sa-ai-o-voce-mai-profunda/

Si eu am trecut prin acelasi lucru, dupa ce am inceput sa fac vocalize si sa imi ascult des vocea pe inregistrari, m-am obisnuit.