| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Cum imi dau seama daca am voce? Adice eu cand cant ma aud, si parca suna bine, parca am voce, dar cand ma inregistrez suna complet diferit, ce sa cred?

Multumesc Anticipat! love struck

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu auzi vocea ta, plus ce se transmite direct de la corzile tale vocale, direct prin țesuturi și oase la ureche.
Eu zic să prezinți înregistrarea la un profesionist. Voce ai în mod sigur, el îți spune dacă este bună la ceva.

| Plato a răspuns:

Cu ce inregistrezi? In studio sau cu telefonul?
Cere niste pareri obiective. Adica nu familiei/prietenilor, ca ei s-ar putea sa-ti zica ce vrei sa auzi.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru Plato):

Cu telefonul

| Plato a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Nu m-as lua dupa telefon.

| Darkmagic a răspuns:

Vocea ta reala, timbru, tonalitate, etc, este aia pe care NU o auzi.
Profesionistii fac asta in studio, (la inregistrarea unui disc, de exemplu), aplicand casti, pe urechile celui care canta.
Astupa-ti urechile cat de bine poti, porneste un inregistrator, (NU telefonul, care modifica cumplit!), si daca ai un microfon bun, AIA o sa fie vocea care se apropie cel mai mult de real.
Succes.