| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare.
Sunt clasa a 8-a, la anul ma duc la liceu, am voie sa umblu cu un pumnal de tip rozeta pentru auto-aparare?
Multumesc.

1 răspuns:
| iar99Teo a răspuns:

Mai bine te inscrii la un curs de karate sau orice alt sport de autoaparare daca te simti amenintat. Sportul iti da o disciplina si o siguranta mult mai mare in tine decat "rozeta" de care amintesti. Daca e sa iei cafteala. o iei cu tot cu "rozeta" ta.
Cel mai bine si indicat ar fi sa eviti violenta,
La varsta ta ar trebui sa eviti comania dubioasa sau cercuri in care sa ai nevoie de asa ceva.
Daca totusi esti nevoit sa te aperi, mai bine ai comunica problemele tale cu parintii tai si gasiti impreuna o rezolvare.