| Ionutqp a întrebat:

Salut, am o mică-mare problemă.
În ultima perioadă din viața mea mi-a fost trădată încrederea pe care am acordat-o multor persoane, și de curând am început să-mi pierd încredere în oricine și orce, pur și simplu am acea teamă că îmi încrederea mea iar va fi trădată.
Nu știu de ce sau cum, dar mi-am pierdut chiar și încrederea în mine, nu mai cred în mine, în puterile mele, am trecut prin multe sentimente și resentimente, am mai fost trădat de persoane, dar acum parcă de prea mulți și prea importanți majoritatea, printre care și fosta mea prietenă, la care am ținut enorm.
Dacă ați trecut prin asta, poate îmi spuneți și mie cum ați rezolvat-o, sau dacă treceți prin ceva de genu și nu aveți cu cine să vorbiți sau să socializați, îmi puteți da un mesaj sau ceva.
Am uitat să menționez că am vârsta de 17 ani.
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Eu merg pe urmatoare idee:
Daca nu am asteptari de la ceilalti nu voi fi dezamagit, deci prin urmare nu astept nimic de la nimeni.
Nu las pe nimeni sa ma cunoasca perfect si cam asta e.

| gratargratar a răspuns:

Mai, incredearea ti-o pui in Hristos si atat.
La restul oamenilor le acorzi credit. Daca iti confirma asteptarile, le acorzi mai mult credit. Daca nu, le retragi creditul si gata. Fara resentimente. Ca o banca. Foarte simplu.

Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de câte ori va greşi faţă de mine fratele meu şi-i voi ierta lui? Oare până de şapte ori?
Zis-a lui Iisus: Nu zic ţie până de şapte ori, ci până de şaptezeci de ori câte şapte. (Mt. 18, 21-22).

| Ionutqp explică (pentru gratargratar):

Scuze, dar nu prea le am cu religia, și sunt parțial ateu.

| gratargratar a răspuns (pentru Ionutqp):

Asta e problema ta happy
Eu ti-am spus o cale pe care am verificat-o pe pielea mea.