| Rot_Georgiana_1998 a întrebat:

Am o prietena la tara la bunici si prietenia noastra dureaza de 10 ani(avem 11).Ea merge la scoala la tara si este impreuna cu restul gastii si cu varamea.Varamea imi spune ca ea ii povesteste unui tip lucruri pe care eu nu le-am facut si ii zice ca sunt intepata, increzuta...Ce ar trebui sa fac?
Sa renunt la o prietenie de durata sau sa o iert?

1 răspuns:
| HappyYoyo a răspuns:

Ai trei lucruri, toate la fel de importante de făcut: în primul rând să ai grijă să nu fie adevărat ce spune. nu spun că ai fi așa, dar s-ar putea să fi dat impresia că ai fi așa (unii oameni judecă după aparențe)
al doilea lucru ar fi să vezi dacă e adevărat ce spune verișoara ta. în caz că nu e, cred că nu merită să ai încredere în ea.
în al treilea rând, trebuie să vezi dacă e adevărat că a spus lucrurile alea din răutate sau a vrut să spună altceva și s-a înțeles greșit. În caz că le-a spus din răutate nu cred că se merită să ai o prietenă care să te bârfească. Dar înainte de a lua o decizie trebuie să vorbești cu prietena ta.