| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema cu parintii, sunt foarte stricti cu mine cand vine vorba sa ies afara, pana acum cateva luni nu aveam aceasta problema, dar intr-o zi m-au gasit intr-un local cu pretenii beat si cu tigara(eu avand 16 ani)maicamea fiind pocaita, iar in conceptia ei sa bei e un pacat si sa fumezi la fel.Mi-as dori sa ma lasa sa fac ce vreau deoarece prietenii mei au mult mai multa libertate si e destul de nasol ca eu sa fiu singurul din gasca care nu prea iese afara sau in oras.La scoala am note destul de bune (6, 7,8) dar ei nu apreciaza. Ce as putea face pentru a avea mai multa libertate?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Sa fugi de acasă și sa devii ateu.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu numesti acele note de nimic "note bune"?
Daca vrei sa fii un esec al comunitatii cum sunt majoritatea, n-ai decat sa pleci de acasa si sa bei si sa fumezi. Asta numesti tu libertate... Pun pariu ca mai mult de 9 ani nu ai si te crezi de 16.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Note de nimic sunt 2-3, 4 ii la limita prostiei, 6, 7 este mediocru, nu toata lumea este 'geniu' ca tine, si nu toata lumea realizeaza ca notarea la scoala este o prostie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu-s geniu dar inteleg ca materiile sunt inutile si copiez cat de mult pot.

| ibaal a răspuns:

6,7,bro,alea nu sunt note "bune" laughing
plus ca daca te-au prins deja cu cacaturi, greu ii convingi. Trebuie sa le recastigi increderea. Plus ca...sa fi de gasca nu e totu' laughing asta daca gasca ta e de depravati, in baruri, beti, cu tigari. Asa ca...chill,ai timp si de de-astea.

| Horus35 a răspuns:

Și eu dacă aș avea un astfel de copil l-aș bate in cap cu o enciclopedie... glumesc, nu sunt violentă și nici n-am astfel de gânduri. Dacă vrei "libertate" trebuie să o meriți, trebuie să le oferi alor tai siguranța că nu te întorci acasă cu poliția sau mai rău, cu salvarea. Crezi că-s prietenii tai foarte tari că fumează și beau la 16 ani, dar nu va văd bine peste 20 de ani, dacă îi prindeți... ca să-ți răspund la întrebare, ce poți face: să te maturizezi, să conștientizezi ceea e se întâmplă și să iei măsuri.