| qerrkal a întrebat:

Cum sa ii fac pe parintii mei stricti sa-mi dea mai multa libertatecrying!? am 14 ani si vreau sa ma plimb mai mult, sa stau afara pana tarziu la fel ca toti prietenii mei, care sunt de aceeasi varsta cu mine.

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ce inseamna pentru tine sa stai afara pana tarziu? Ora 21, 22 sau 23? Totusi, ai doar 14 ani. Nu mi se pare normal ca un copil sa stea pana in noapte tarziu afara. Chiar daca prietenii tai fac acest lucru, nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel. Poate ca parintii lor nu sunt atat de interesati de siguranta lor si chiar de ei. Ai vrea ca si parintilor tai sa nu le pese?

| qerrkal explică (pentru Aasdfghj):

Da as prefera asta pentru ca taica miu e un idiot betiv si maica mea e obsedata de controlwinking

| Aasdfghj a răspuns (pentru qerrkal):

Asta nu inseamna ca ar trebui sa ajungi un golan.

| Andreiskate01 a răspuns (pentru Aasdfghj):

La fel și la mine dar eu vreau doar să merg cu skateboardul și nici măcar atât nu mă lăsa zic că mă lovește o mașină dar viața este imprevizibilă la fel se poate și când mergi pe drum normal

| sierra1 a răspuns:

"Cum sa ii fac pe parintii mei stricti sa mi dea mai multa libertatecrying!? am 14 ani"

dă timpul inainte cu vreo 4 ani

| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa ii convingi, aia e, nu le poti schimba gandirea.

| Freya1 a răspuns:

Poate sunt ingrijorati sa nu plătești ceva. Oricum la 14 ani până pe la 8 seara maxim 9 având în vedere ca e vara cred ca e suficient.

| Fatamuntilor a răspuns:

Bucuru-te ca ai parintii tai se intereseaza de tine.
Liberatatea la care tu ravnesti ti-o castigi cand iti asumi responsabilitati.
La 14 ani poti face cam tot ce face un adult.Si sa aiba incredere in tine!
Indiferent daca esti baiat sau fata iti lua mici activitati gospodaresti. Facut curat la tine in camera, mici cumparaturi si in general la ce esti solicitat.
Discuta cu unul din parinti despre prieteniii tai, spune-le despre activitatile pe care obinuiti sa le faceti sau chiar invita 2-3 la voi acasa.
Poti,, negocia'' o ora la care trebuie sa vii acasa.Nu mai tarziu. Eventual suna daca intarzii chiar si 5 minute.E DE PREFERAT ca acea ora sa fie pana se intuneca sau la ora la stii ca parintii tai stii ca se culca.
Bucurat-te ca ai parinti!

| InYourPants a răspuns:

Foarte bine ca nu te lasa ai 14 ani doamne fereste ce sa cauti pe strazi noaptea

| qerrkal explică (pentru InYourPants):

Macar pana la 9 jumate e bine si e vara totusi soarele apune la 9…

| Gligore2000 a răspuns:

Pai de aceea nu-l lasa noaptea pe strazi ca poate da de un psihopat ca tine.

| accountfortpu a răspuns:

Crede ma ca așa eram și eu, totuși au fost niște lucruri pe care le regret acum. Dacă ai părinții stricți așa vor fi pana la 17, 18 ani cu tine. Arată -le ca te maturizezi prin fapte și vorbe, numai te comporta ca un copil mic dacă vrei libertate gen sa te lase pana seara mai târziu, dacă nici așa nu funcționează înseamnă ca mai ai de așteptat.Dar îți recomand in momentul in care ești afara, seara târziu, sa nu fi niciodată singura pentru ca eu una și ziua am fost băgată in seama de mulți tipi retarzi, asta având 17 ani deja, la 14 poate fi mai rău.