| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am o problema destul de delicata.

Am foarte mult par pe corp, des si foarte inestetic. Si dintotdeauna am folosit lama, atat la axila, cat si pe picioare sau in zona inghinala.

Inghinal si pe picioare nu am probleme, dar la axila, zona este mai inchisa la culoare, bate spre gri, si chiar daca nu am par, se vede foarte urat [nu sunt puncte de la firele de par, pur si simplu pielea a devenit mai gri]

de curand mi-am cumparat un epilator si as vrea sa imi obisnuiesc pielea sa reziste, ca sa renunt la folosirea lamei.

problema mea este, cum pot scapa de pata gri de la subrat? este foarte urata si niciodata nu pot nimic sa se vada, chiar si vara ma rezum la tricouri, fara topuri sau maiouri.

si pe langa asta, imi puteti da niste sfaturi pentru o epilare cat mai usoara?
multumesc.

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Eu cred ca e o dereglrae hormonala caruata par. Eu matolog, pentru a veea de ce ai at cred ca cel mai bine e sa mergi la er

Dermatolog. Intai elimini cauza si pe urma efectul. Folosirea lamei a fost o greseala.Cred ca pentru pielea de sub brat si axilara exista creme, nu le cunosc. Daca nu rezolvi asa, fa o epilare permanenta, dai un ban, dar scapi e necaz.

| Helene a răspuns:

Pot cumpara o crema epilatoare[sunt ieftine]. Apoi urmezi instructiunile:Te dai cu crema si astept vreo 10-15 minute apoi te speli.Este simplu si iti indeparteaza parul nedorit.
Daca folosesti si epilatorul din cand in cand o sa se duca aceea pata gri.
Pwp

Răspuns utilizator avertizat
| LauraSpataru a răspuns:

De fapt, cel mai simplu ar fi sa te duci la cosmeticiana pentru axila, ca se misca mai rapid decat poti tu cu aparatul de epilat. Zona aceea se va deschide din nou la culoare, pentru ca vei avea pielea epilata mai mult timp, nu iti va creste inapoi dupa 2 zile, ca la crema sau lama. Cosmeticiana te va face cu ceara. Eu asa ma fac de vreo 12 ani si sunt foarte multumita. Sau incearca sa-ti cumperi singurica ceara la rece din comert daca nu ai bani de lasat la cosmeticiana. Bafta!

| sheslikethewind a răspuns:

Lamaie? zic si eu. poate decoloreaza pigmentul.