| SameMistake a întrebat:

Fetelor am si eu nevoie de ajutorul vostru!
De cativa ani ma fac in zona axilei cu lama de ras.(din pacate). Mi-as dori tare mult sa ma epilez printr-o metoda mai eficienta, ceara calda de preferat- din cate am auzit este cea mai eficienta metoda-, dar imi este foarte frica pentru ca dupa o perioada de epilat cu lama nu o sa rezist altui mod de epilare. In zona inghinala ma tenteaza la fel, ceara calda-sau ceva mai eficient decat lama in orice caz, dar. aceeasi problema. De o perioada lunga de timp, si pana in prezent, ma fac si aici tot cu lama de ras.
Regret tare mult ca am inceput de cand eram mai mica sa ma epilez cu lama(noroc ca doar axila si inghinal) si nu stiu daca as putea sa schimb asta prea curand. Cunoasteti pe cineva sau vi s-a intamplat, dupa o perioada de ras sa schimbati lama cu ceara? Presupun ca este ff dureros. nu stiu ce sa fac dar nu mai suport sa imi creasca parul intr-o zi doua si sa am radacina aspra si tare. Voi ce ziceti?
Multumesc mult anticipat

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Sunt în aceeaşi situaţie.De mică, mă epilez cu lama în ambele zone.
În zona inghinală este ok să te epilezi cu lama.Adică,it.s no big deal big grin. Zona inghinală e totuşi zona inghinală şi atâta timp cât ai grijă să nu te tai şi foloseşti un gel post-depilator pentru calmarea iritaţiilor,poţi continua aşa.E aproape imposibil să te faci cu ceară acolo sau cu epilatorul. Poţi încerca şi cu cremă dar nu prea se văd rezultatele.
Cât despre axilă,eu am folosit lama mult timp şi mă săturasem.Mă epilam azi,părul creştea mâine,mai des şi mai tare.
Aşa că m-am hotârât să trec pe benzi de ceară rece. Într-adevăr,există dezavantaje.În primul rând,sunt costisitoare(dacă îţi iei de alea bune!) şi necesită destul de mult timp să te faci.
În al doilea rând,ca firele de păr să poată fi smulse,trebuie să aştepţi ca părul să crească ceva mai mare.
În al treilea rând,prima dată,până te obişnuieşti doare foarte rău pentru că e zona foarte sensibilă.E o durere suportabilă,totuşi.
Cu toate astea, crede-mă, merită.Nu îţi mai creşte părul a doua sau a treia zi, creşte din ce în ce mai rar şi mai subţire şi nici nu mai stai tot timpul cu lama după tine (mai ales acum vara!) de teamă că îţi creşte părul.
Ai grijă totuşi să îţi iei un gel post-depilator, cu rol de calmant.E eficient şi aproape indispensabil big grin

8 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ceara e dureroasa, iar in zona inghinala cu atat mai mult, ca e pielea mai sensibila. oricum, sa nu te faci singura daca te decizi sa te faci cu ceara, mergi la un salon. la subrat nicicum sa nu te faci cu ceara, e si foarte dureros, e si periculos si chiar sa nu incerci singura - o prietena a incercat singura si nu si-a dat seama si a lasat mina in jos, s-a lipit ceara si statea ca un pinguin ca nu mai putea dezlipi mina, nu-ti poti inchipui ce chin a fost pe ea laughing eu ti-as recomanda crema de epilat, e o metoda foarte comoda si rapida si eficienta. exista si de la farmec, un tub mare e vreo 14 lei si e foarte buna, nu e musai sa iei din aia de 30-40 de la veet happy

| SameMistake explică (pentru mixxjim):

Da, si eu ma gandeam la crema dar din pacate va creste parul la fel de rapid si de aspru. :-(
Apropo, stii cumva, dupa crema, cum ramane pielea? Ca dupa lama?

| mixxjim a răspuns (pentru SameMistake):

Mai fina pentru ca are in ea si niste substante emoliente. crema este eficienta in timp pentru ca actioneaza si asupra radacinii si nici nu se infecteaza radacina cand creste firul cum se mai intampla la ceara.

| ClaraLove a răspuns:

Dupa ceara nu iti mai creste parul des.E cam dureros dar te vei obisnui.

| MojooJoj0 a răspuns:

Bai sunt saloane.Du-te acolo ca te obisnuiesti fortat.Dar si costa ceva.Parca 1 milion din cate stiu eu.Da, fa-te cu epilatorul e mai bine.

| caryyna a răspuns:

Eu zic totusi sa incerci cu ceara, te vei obisnui pana la urma.

| Ada2332 a răspuns:

Ceara e foarte dureroasa.
La subrat fa ` te cu epilatorul, iar in zona inghinala, fa ` te cu crema, iar dupa, ca sa nu doara asa tare fa ` te numai cu epilatorul.