| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si sincer nu stiu cum sa trec peste. De cand ma stiu sunt un baiat timid foarte timid. Cel putin cand eram mai mic imi era foarte greu sa imi fac prieteni. Iar acum observ ca chestia asta ma deranjeaza. In orice grup de oameni as fi eu mereu sunt ala tacut si timid. De asemenea nici la scoala in 1-8 nu am avut prieteni, gen 1-2. Am incercat la liceu sa fiu mai deschis dar tot timid sunt. De fiecare data cand incerc sa imprietensc ajung in final sa nu fiu bagat in seama /ignorat. Ce sfaturi ati putea sa imi dati. Eu ma tot gandesc sa ma apuc de fumat.
Sincer mi-ar parea rau sa-mi petrec adolescenta asa.

Răspuns Câştigător
| 1231242 a răspuns:

Iti revii tu pe parcurs

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Cred ca ești sociofob, îți e frica sa nu fi criticat sau judecat, deși toți te judeca în mintea lor, chiar dacă nu îți spun iar critica nu poate fi stopata. Se intampla sa dai peste oameni care, deși nu au dreptul sa te eticheteze, nu sunt nici obligați sa și tina părerea pentru ei așa ca, singura soluție este sa ai încredere în ceea ce crezi tu despre tine, sa nu uiți ca tu te cunoști cel mai bine și ca tu ești și vei fi mereu ceea ce vrei sa fi, chiar dacă ceilalți nu vor sa vadă asta. Oricum nu contează ce vad ei și nu încerca să te ferești, oricum vei fi jignit și umilit de fiecare dacă când vei avea ocazia. Nu exista om fără defecte și cei din jur care se fac văzuți rau, vor sa le arate și pe cele ale celor din jur pentru ca au marea impresie ca a fi superior înseamnă sa îi inferiorizezi pe alții. De fapt, aceștia trăiesc în iluzie și au o viață mai rea ca a ta, deși nu pare. Au relații, dar nu își cunosc valoarea. Toți avem valoare, suntem egali, doar ca cei care își cunosc valoarea îi respecta pe cei din jur și se respecta, iar restul, nu știu de respect pentru ca nu își cunosc valoarea. Nu încerca să fugi, sa taci sau sa ti reprimi emoțiile, nu ajuta. Soluția ar trebui da fie aceea ca nu poți controla ceea ce gândesc si fac sau zic oamenii, dar te poți controla în schimb pe tine! Da, poți face asta, doar ca încercarea ta de a schimba lucrurile de la exterior te împiedica. Nu are rost sa încerci sa I mulțumești pe alții, este suficient sa fi tu mulțumit. Lasa lucrurile așa cum sunt, accepta viata așa cum este și ia în considerarea valoarea tuturor cât și a ta. Ținând cont de toate lucrurile astea, totul va merge bine, fără sa Încerci sa schimbi ceva, fără eforturi și speranțe inutile. Nu încerca să controlezi lumea, pur și simplu vezi ți de viață! Lasă I sa te înjoseasca, nu te lasă purtat de val, dacă vei vrea sa fugi sau sa I ataci, nu o vei face pentru ca vor sau te au provocat ei, asta rămâne la alegerea ta și nu ar trebui sa te lași influențat. Tu faci ce vrei tu, nu ce vor altii, cu alte cuvinte, nimeni nu te poate enerva cu adevărat, ei doar se pot lega de " sforile" din capul tău care îți declanșează nervii și toate astea pentru ca acele " sfori " exista. Ai secrete pe care încerci sa le ascunzi, defecte pe care nici tu nu le agreezi sau un obicei prost de a urî faptul ca oamenii fac lucruri pe care tu nu le înțelegi sau nu îți plac. Întotdeauna vor exista, ori le accepți, ori vei avea parte de ele și nu vei putea face nimic în privința asta. Acceptând viata așa cum e, poți sa te concentrezi mai bine pe ceea ce te interesează și sa ignori irelevanta de care ai parte.