| fuckbbi a întrebat:

Salut happy
Am o problema >:
Trei ani am invatat in scoala din satul X!
Acum 4 ani, mi-am mutat scoala in oras, dar nu si locul de trai, deci am rupt toate legaturile cu colegii, prietenii mei.
Sunt clasa 7 si totusi mama nu ma lasa sa plec singura pina la scoala, oras pentru ca se teme, deci toata ziua, vara, vacanta mi-o petrec singura stind pe net.
Sunt foarte foarte rusinoasa si foarte foarte greu ma incadrez intr-un colectiv + ma fac repede rosie ca racu. Totusi nu suport sa stau singura, ma plictisesc, de citeva ori aveam si ginduri de sinucidere.
Ce sa fac? Va rog ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Nu te simti prost ca te inrosesti. Nu asta este problema. Adica nu te concentra pe faptul ca ti se schimba cand vorbesti culoarea pielii. Incearca sa-ti pastrezi vechii colegi daca tu locuiesti la sat si sa iesi cu ei. Incearca sa vobesti cu fetele, sa faci glume, sa lucrati impreuna la teme, sa te oferi sa ajuti cand se iveste ocazia.

| fuckbbi explică (pentru ElenaSA):

Ma simt prost, ca mi se inroseste culoare pielii, crede-ma smug

| ElenaSA a răspuns:

Da, te simti prost pentru ca nu iti doresti sa te inrosesti. Dar asta este modul tau de a reactiona, este ceva personal. Doamnele ar da orice pentru un rosu natural in obraz, ca al tau si nu unul artificial, cu ajutorul cosmeticelor. Important este sa relationezi cu ceilalti, in ciuda acestui rosu in obraji, ca este "natural" si simpatic si in ciudat posibilelor greseli de exprimare, de gandire. Nimeni nu este perfect.

| BeHappy26 a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 7-a si m-am transferat in octombrie 2013. Mi-am facut repede prieteni pentru ca sunt descurcareata si... vorbareata. Incearca sa porti discutii cu, colegii tai, si mai activa. happy

| fuckbbi explică (pentru BeHappy26):

Nu am probleme la scoala, la scoala e tot ok. toti prietenii mei sunt acolo, asta e si problema, ca deja in satul in care traiesc n-am pe nimeni, iar majoritatea timpului, adica tot timpul il petrec acolo! Si + ma inrosesc, ma fac ca racu in 1/2 de secunda sad Mie greu sa-mi fac prietenii...

| BeHappy26 a răspuns (pentru fuckbbi):

Converseaza cu mai multe persoane. Arata-le ca esti o persoana de treaba si fa-i sa-ti vrea prietenia. happy