| Ibelieveinunicorns a întrebat:

Salut,am ramas corigenta la mate si la limba romana, ce ar trebui sa invat pentru testul de corigenta cl 7?
Va rog spuneți-mi teme concrete pe care ar trebui sa le invat.

PS:Nu cred ca am ales categoria corecta.Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Ceea ce s-a spus deja: întrebă-ți profesorul / profesoara.
Eventual găsește pe altcineva care a trecut prin experiența asta. Nu neapărat în clasa a șaptea. Asta pentru că un om de acest gen ar putea să-ți spună: „uite, bă, nu ți se dă din toate lecțiile" sau din contră, să-ți zică să te pregătești foarte bine.
În orice caz, cel mai logic lucru pe care îl poți face este să înveți. Nu cred că o să-ți placă acest lucru foarte mult, dar, dă-o-n mă-sa!, nu poți scoate un cinci? Materia pentru această notă nu e grea, trebuie doar să fii hotărât și să nu mai amâni treaba. Sunt sigură că ai în caiete lecțiile, definițiile, așa că: apucă-te de treabă!
De asemenea, o idee bună ar fi să întrebi de ceva meditații. Cred că părinții tăi nu se supără să arunce vreun milion pentru română și mate, atâta timp cât fiul lor nu rămâne repetent, nu? (sau eventual nu intră în examenul național, pentru că, știi, chiar dacă profii te trec, ei pot decide la momentul potrivit că nu vor să te lase să îți dai primul examen și crede-mă, situația nu e așa rară).

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Intrebi profesorul/profesoara din ce o sa-ti dea corigenta. Probabil ti-a si spus dar nu ai fost atenta. Nu stim noi ce ti-a predat profesorul. Daca nu vrei sa intrebi nu ai alta optiune decat sa inveti toata materia.