| raresgicu a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi daca ma puteti ajuta si pentru cine cunoaste as vrea sa ma apuc de sala (de culturism) am 13-14 ani am 1.57 inaltime si 40 kg si vreau sa stiu ce sfaturi sa imi dati daca sa ma apuc sau nu daca am ce face la sala de pe acum ma gandesc sa nu imi afecteze cresterea ceva.Eu cred ca nu are ce sa fie dar mai vreau niste sfaturi dau funda la cel mai bun raspuns.

14 răspunsuri:
| Ecou a răspuns:

Asta spune tot in conflictu vostru! claudiu si culturistu profesionist http://www.cristianmargarit.ro/......u-greutati

| Ecou a răspuns:

Poate nici nu prea am acordat atentie intrebarii lui da ai destula dreptate

| cosmin21 a răspuns:

Claudiu2011 daca nu stii ce insemna culturism nu ii da sfaturi aiurea, are 40 de kg cum ii poti zice du-te si alearga? ca sa ce? sa slabeasca, ca e gras tare. in nici un caz sa nu te apuci de alergat decat daca vrei sa slabesti desi nu iti este recomandat deloc.

| cosmin21 a răspuns:

Eu cred ca tu nu stii ce vb, nu imi da mie sfaturi, fac culturism de 5 ani pe cand tu habar nu ai cu ce se mananca, cand faci culturism si vrei sa pui masa musculara(sa te ingrasi) nu e recomandat sa faci exercitii de tip cardio sau "ture de stadion". el oricat ar manca nu se va ingrasa daca alearga, asa ca nu mai veni cu sfaturi prostesti, daca nu ai habar de culturism, tu nu intelegi ca la kg lui el trebuie sa se ingrase nu sa slabeasca. tu rezumate la a da sfaturi de taekwondo(desi nu prea cred ca ar fi indicat ca cineva sa iti urmeze sfaturile pentru ca nu ai nici o calificare), pe cand eu am o diploma de antrenor de fitness/culturism.

| cosmin21 a răspuns:

Ecou ceea ce spune cristi margarit in articolul acela este recomandat unor tipuri de persoane care au ceva experienta in spate, nicidecum unui incepator, care pe deasupra este ectomorf. si daca ai fi citit articolul spune exact ceea ce am precizat si eu, exercitiile cardio sunt pentru fat burning, ceea ce reresgicu nu prea are nevoie.

| Claudiu2011 a răspuns:

Du-te la sala e f bine daca te pasioneaza sa te mentii in forma sau sa faci de performanta acum cum vrei tu.e bine sa practici un sport.e bun pentru sanatate.stii ce merge cel mai bine cu sala? alergarea.te duci si dai si ture de stadion.iti faci un program bine stabilit cu un antrenor de la sala si il respecti cu strictete.si te tii de el.mie imi schimb nu mi place sala...eu fac taekwondo (arte martiale). fratemiu face sala si arata f bine. oricum e bine sa faci orice sport dar sa nu stai degeaba.bafta la sala daca te vei duce.

| Claudiu2011 a răspuns:

Bai cosmin desteptule care esti tu destept.prin alergare nu doar slabesti iti mentii forma si in afara de asta prinzi multa rezistenta.eu nu am zis sa slabeasca dar cand tragi de fiare trebuie sa si mananci mult daca nu stiaiwinking oricum ma bucur ca te-am ajutat rares.alergarea e cea mai buna metoda de a te tine in forma mai cititi si voi si e cea mai simpla si cea mai ieftina. ca daca vrei sa te duci la sala costa bani.si poate nu are toata lumea.si fiecare face dupa posibilitati

| Claudiu2011 a răspuns:

Bine ma cum spui tu app nu alerga niciodata tu ma. sa nu alergi ca daca alergi mori si innebunesti.chiar ma rog sa nu alergi niciodata ca e f rau.nu alergati in special tu cosmine nu alerga ca mori.chiar ma intreb de unde stii tu ca n-am nici o calificare? iti dai asa cu parerea fara sa stii? poate s instructor nu antrenor ca nu o am neagra

| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa faci inot, atletism sau un sport de echipa. Dintre artele martiale cred ca cel mai bun este Tai Chi Chuan, dar de fapt depinde mult de instructorul cu care faci asta.

| Allkin a răspuns:

Teoretic nu ar trebui sa-ti afecteze negativ cresterea, asta doar daca doamne fereste incepi sa folosesti tot felul de anabolizanti ca steroizii de exemplu. Poti incepe cu un program lejer pentru ati antrena fiecare grupa musculara dupa care cand mai cresti daca nu ai rezultatele asteptate sa treci pe gainere.Desigur in tot procesul acesta intervine si ereditatea.
In concluzie un program lejer de antrenament saptamanal la sala nu iti va afecta cu nimic orgranismul, din contra il va stimula, te vei dezvolta frumos si sanatos.Bafta

| Reek54 a răspuns:

Nu are cu ce sa-ti afecteze cresterea...
Dar nu cred ca e potrivit pentru tine.
Eu spun ca mai intai sa continui singur cu exerciti. pana te dezvolti mai mult. si de la 16/17 ani incolo ai timp si de sala.
Eu de exemplu am tot 13-14 ani, 1.61 inaltime si 54 kg.
si inca continui sa-mi dezvolt corpul singur, sala... mai are de asteptat, ori. poate ca nu o sa am nevoie niciodata de ea.

| Sonny a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care poate cineva sa ti-l dea, e sa iti iei mintea de la o sala de forta, si sa incerci sa faci un sport, sa te apuci de un sport, care sa te ajute sa te dezvolti armonios.
Daca incepi de pe acum cu sala de forta, o sa iti nenorocesti, toate incheieturile pana la varsta de 20-21 ani.
Chiar daca nu vrei sa te apuci de vreun sport, ti-as recomanda sa faci exercitii care folosesc greutatea corpului tau, clasicile exerciti, flotari, abdomene, tractiuni, genuflexiuni. Si iti zic eu, ca o sa dea rezultate, destul de repede.
Nu e recomandat sa mergi la o sala de forta, cand tu ai varsta asta, greutatea asta, la o varsta de 20 de ani, se poate dar si atunci foarte calculat si atent ce fel de exercitii faci.
Bafta.
Sonny.

| raresgicu explică:

Da claudiu mersi pentru sfat si eu am practic arte martiale mai exact kong fu am facut si performanta am luat medalii si la Constanta la mondiale am luat argintul dar vroiam alt ceva nu era chiar pe placul meu si eu am vrut sa fac taekwondo dar in orasul meu nu este asa ceva

Răspuns utilizator avertizat