| Florin384 a întrebat:

Astazi am avut evaluarea nationala si as vrea sa stiu daca argumentarea mea la genul epic e buna.
Deci am scris definitia, dupa ca textul... de... apartine genului epic deoarece, in primul rand am scris ca modul de expunere este naratiunea si ca este un narator obiectiv, in al doilea rand (am facut rezumatul, am spus ca sunt personaje si le-am spus iar dupa spatiul si timpul)
In concluzie...
Cu schema asta de la compunerea mea pot lua cele 16 puncte?

1 răspuns:
| ywar a răspuns:

La pct 1 trebuia sa spui asa:
-ciudata = neobisnuita, stranie;
-era=se afla sau in cel mai rau caz exista
la punctul 2 cratima lega 2 cuvinte diferite sau "i"-ul picat din rostirea completa a lui "sa urce-n pod"
la 3 - oprit/a adjectiv provenit din verb la participiu
balconas - diminutivare balcon + as care este sufix
la 4 - cuvinte cu diftong groase, roase, soareci si exemplele pot contnua
la 5 trebuia sa formulezi niste idei desprinse din text. - frumos text
la 6 sunetele produse de muzicuta nu erau armonioase pentru ca in muzicuta intrase apa
la B - trebuia sa bagi prezentare text epic - asta ai intrebat
genul epic definitie, obligatoriu
actiunea este incadrata in timp si spatiu; personajele sunt caracterizate direct sau indirect
textul e foarte frumos si pune in valoare modul vostru de raportare si simtire la trairea copiluilui ala care descopera. In sfarsit ceva facut cu stil. Ma mira.
la partea cu Traian Vuia
- anul este 1906
-Traina Vuia nascut in judetul Timis Surducu Mic - asta e si de cultura generala- pionierul aviatiei romanesti, celui ce ii datoram atat de multe in domeniul aviatiei.
-sursa articolului www.historia.ro
-la 3 a avut - indicativ, perfect compus;
sa renunte conjuctiv, prezent
la 4 traseul este substantiv comun, subiect
lui - pronume personal
la 5 : Trebuia sa notezi pe foaie, nu sa subliniezi.
Ai o propozitie principala si o completiva directa.
la 6 puteai sa mergi pe constructii standard ultra verificate de soiul: problema este unde ai fost la acea data.
la compunere Dumnezeu cu mila. Puteai sa inventezi ceva. Era foarte simplu.