| Patricia_Darius_1979 a întrebat:

Salut, aztazi in timpul orei de fizica mi s-a scazut nota la purtate cu pixul si am o intrebare, oare nota aceea ti se scade direct s-au la sfarsitul semestrului se face sedinta aceea in care profesorii vorbesc despre scaderea notei la purtare la elevi in parte. Si cum as putea sa o fac pe profesoara sa nu mai imi scada nota la purtare la sfarsit

4 răspunsuri:
| KaterinkaBoy a răspuns:

Daca ti-a pus cu pixul inseamna ca ai fost nesimtit rau.Din cate stiu eu decizia nu se discuta in consiliul profesoral dar posibil sa ma insel. Daca vrei sa o faci sa nu-ti scada nota poarte-te frumos, invata si eventual dupa ce apele s-au ma calmat cereti scuze de la profesoara respectiva.

| fdhgcvnb a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea ai cam incurcat-o,pentru ca de obicei se face cum spui tu,se discuta in Consiliul profesoral,acolo se decide daca ti se scade sau nu nota la purtare. Daca un profesor vrea totusi sa iti scada nota neaparat si sa le dea de inteles celorlalti profesori ca ai fost obraznic,ti-ar fi trecut nota cu un creion, in cazul in care ceilalti profesori nu erau de acord, sa o modifice.De vreme ce a trecut-o direct cu pixul, o sa fie mai complicat.
Succes totusi.happy

| Araia a răspuns:

Din nefericire pentru prof, e un abuz sa iti scada nota la purtare de unul singur. Probabil ca a trecut altceva cu pixul sa te sperie. Ar trebui sa te interesezi de drepturile elevului. Ai fi surprins cate drepturi iti sunt incalcate la scoala. Fondul scolii e cel mai bun exemplu de abuz al cadrelor didactice impotriva elevilor. Este de asemenea ilegal. Eu iti recomand sa incerci cu vorba buna. Apoi, daca asa nu merge, poti sa te documentezi temeinic, sa vezi ce drepturi ti-au fost incalcate si sa ii informezi ca o sa faci plangere in presa sau la inspectoratul scolar. Succes!

| madaxdtpu a răspuns:

Buna, am patit si eu aceasta chestie. aici depinde de profesoara si de cum te intelegi tu cu ea, supa cate vad nu te-a luat de " elev cuminte" deci incearca sa asculti mai mult de ea eventual du`i niste flori un parfum si poate o sa ai nota neschimbata smug BaFta!