| DovleacTurbat a întrebat:

Salut, cum pot iesi din aceasta "transa"? Totul a inceput acum 3 luni cand am avut parte de esecul "vietii", familia, toti apropiatii pusesera o presiune enorma pe mine, toti ma vedeau "castigator", dar am esuat. Din acel moment nu mai am incredere in mine deloc. Sa va dau cateva exemple:
-as vrea sa ma apuc de scoala de soferi, dar mi-e teama ca nu voi fi capabil sa iau examenele (esec), cu toate ca din 100 intrebari, gresesc maxim 3.
- as vrea sa imi fac o nouă iubita, dar mi-e teama de refuz (esec).
- as vrea sa imi schimb locul de munca, dar mi-e teama ca voi da peste ceva mult mai slab sau poate un colectiv diferit ceea ce ar insemna sa nu ma integrez (esec). Etc. Ceva sfaturi, idei? Multumesc.

9 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă trăiești cu frica că nu vei avea succes nu vei ajunge nicăieri.
Toți mai greșim câteodată, nu e nimeni perfect.
Important e să nu te dai bătut, trebuie să mergi mai departe.
Doar de tine depinde viitorul tău, de deciziile tale. Fii mai optimist, dacă ai avut un eșec nu înseamnă că nu mai are rost să faci ceva.

| Donsavas a răspuns:

Așteptările,eșecurile,pretențiile te pot imbolnavi. "Transa" asta se numeste depresie. E o boala psihică prin care trecem toti la un moment dat în viata,alții chiar de mai multe ori. Pentru sănătatea ta fizica si psihică,pentru a ti consolida bunăstarea,pentru a redeveni încrezător si pentru a preveni suicidul,căci mereu exista riscul in depresie de aaa ceva,trebuie consultat un psihiatru. Plătești psihoterapia la un psiholog. Dacă îți dă medicul specialist în psihiatrie,tratament,inseamna ca te a diagnosticat cu depresie si trebuie neaparat tratată, pentru binele tau. Pentru a te vindeca, pr langa medicatie, ai nevoie de acea psihoterapie sau consiliere psihologice.
Oricum, depresia ca orice boala trebuie tratată.

| DovleacTurbat explică (pentru Donsavas):

Serios? E chiar atat de grav? Nu-mi pot reveni?

| Donsavas a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Iti poti reveni si fara medicatie sau consiliere din partea oamenilor,dar va dura timp si tu vei fi cel care se va chinui. Depresia e boala secolului,e des intantnita si de cele mai multe ori nu e grava dar având depresie si ne urmând nici macar psihoterapie,exista riscul de a simti nevoia de suicid si e destul de greu sa i faci față bolii fără ajutor. E pe riscul tau,tu esti cel care suferă psihic si tot tu vei suferi fizic dacă vei vrea sa ti faci rau mai tarziu. Ideea este sa previi si sa te ajuți,nu sa astepti sa te vindeci din senin. Vindecarea începe odată cu recuperarea.
La recuperare faci ceva,consiliere sau terapie medicamentoasa,nu te recuperezi bazându te doar pe trecea timpului pentru ca sunt sanse putine sa ai rezultatele dorite,iar aici vorbim de sănătate,nu de altceva.
Oricum,cauta sa ceri ajutor,sa ti păstrezi discernămîntul. În depresie, Asa cum ti am spus, iti poti pierde usor judecata si poti sa tii faci mai mult rau. Neglijență în sine E un rau, după părerea mea. Nu ti recomand sa ti faci mai mult rau de atât, adică deja iti faci ca neglijezi o boala, daca vei incerca sa te sinucizi vei riscă să rămâi si cu traume fizice pe lângă cele psihice care se vor agrava atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,trebuie să acepţi că toţi eşuăm şi o dăm în bară câteodată şi nimeni nu e perfect, toţi la un moment dat ne facem de râs ş.a., nu eşti tu unicul. Nu asculta părerile celor din jur şi fă doar ceea ce te face pe tine fericit. Dacă te temi de eşec atunci mai mult vei eşua, trebuie să-ţi înfrunţi această teamă. Mulţi oameni se tem de eşec, aşa că te-aş sfătui să te uiţi la nişte filmuleţe pe Youtube şi să vorbeşti cu un psiholog.
Ţi-am scris nişte citate, poate cât de cât o să te motiveze:
1.,, Eşecul este pur şi simplu ocazia de a începe din nou, de data aceasta cu mai multă inteligenţă,,.
2.,, Succesul înseamnă a fi în stare să mergi din eşec în eşec, fără să-ţi pierzi entuziasmul,,.
3.,, Eşecul ar trebui să ne fie profesor, nu gropar. Eşecul înseamnă întârziere, nu înfrângere. Este un ocol tempora, nu o fundătură,,.
Nu trebuie să te dezcurajezi şi să-ţi subestimezi calităţile niciodată! Şi tu vei fi surprins la un moment dat de ce poţi face.

| DovleacTurbat explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru timpul acordat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cu plăcere. happy

Răspuns utilizator avertizat