| undercover_4494 a întrebat:

Salut!
De obicei, cand ma deranjeaza ceva si nimeni nu e de acord cu mine caut pe internet persoane care s-au aflat in situatia mea, raspunsurile nu intodeauna se gasesc, caut legi care sa le dovedesc incalcate, sa dovedesc ca am fost nedreptatit.
Deci, totul a inceput cu doua zile inainte de vacanta aceasta de iarna. M-am dus la scoala, m-am uitat pe orarul afisat unde scria sala 44, dar noi facem in 32 de obicei, nici una nici alta, dupa 30 de minute imi gasesc colegii ascunsi intr-un hol, ca sa nu inghete, dupa inca 30 de minute vine profesoara, deschide clasa, si ne intreaba: Ati inghetat?, la care raspunsul a venit mai ales de la mine, DA!, ea a spus: Pai daca nu va duce capul sa cereti cheia de la clasa, chiar daca in regulament este interzis sa stam in clasa fara prezenta profesorului. Dupa 5 minute a pus o intrebare si imi evita raspunsul, asa ca l-am tot repetat pana a spus: TACI ODATA!, dupa care m-am enervat si mai tare si am facut pe prostul, dupa care m-a facut in mai multe feluri si m-a scos afara ca pe un caine, am iesit afara din scoala, neavand voie sa ies din scoala fara un bilet de la vreun profesor, uite asa am stat in frig 1 ora jumate, dus acasa, mi-am citit drepturile, printre care am gasit: "Profesorul are responsabilitatea de a nu leza in nici un fel demnitatea elevului". A 2-a zi, ma duc la scoala, aveam ora de practica, au trecut 3 ore in care m-a tot deranjat un coleg si maistrul urla la mine ca de ce il imping, stau linistit, ma uitam la film cu niste colegi, dupa multi nervi cel pe care il impingeam se uita si el la film si era in fata mea, ma deranjeaza, il scutur, maistrul se uita urat, spun in gandul meu: "I-o nu mai dau in el ca asta m-a lovi", dupa inca 2 minute de film am uitat si iar m-a deranjat si l-am scuturat, atunci maistrul m-a lovit ca ultimul rrom, gunoi, las, eu stateam pe scaun, el statea in picioare in spatele meu, apoi il intreb, de ce m-ai lovit? (nu puteam sa il respect mai mult de atat), nu raspunde, i-a crescut tensiunea si se uita in sus, si i-am spus: mi-ati incalcat un drept!, nu raspunde, am strans forte si la sfarsit de ora i-am cerut numarul de telefon ca sa il sune tutorele meu(tata), si m-a intrebat: vrei sa vii la colindat?, eu am plecat, ajung acasa, ii spun la tata sa-l sune, il suna, maistrul spune ca nu m-a lovit, pana la urma a recunoscut ca m-a atins, fara sa aiba vreun motiv anume, iar tata i-a spus sa nu se mai repete si cam atat. Acum ca a inceput scoala, m-am dus la diriginta, ea m-a intrebat ce treaba am avut eu cu domnul maistru, ii raspund: eu n-am avut nimic cu el, ea spune ca a venit la ea si i-a spus ce s-a intamplat, eu i-am spus ca el a avut treaba cu mine nu, nu eu cu el.
-Asa de tare te-a lovit, incat sa il sune tatal tau?
-Da, asa de tare m-a lovit.
-Esti de acord sa mergem sa vorbim cu el de fata cu toata clasa?
-Da, sunt de acord.
-Nu mai spune.
Dupa care, dirginta ma intreaba:
-Inca ceva, tu esti de 10?
-Nu, nu sunt de 10.
-Te crezi de 10?
-Nu, nu ma cred de 10.
-Si atunci de ce a facut tatal tau scandal ca de ce nu ti-a dat domnul maistru nota 10?, nu esti multumit ca ai luat nota mai mare decat ceilalti colegi ai tai?
-Ba da, sunt multumit, domnul maistru a mintit in legatura cu aceasta afirmatie, eu nu ii spusesem tatalui meu de nota primita si eram langa el cand a vorbit la telefon si va spun ca nu este adevarat.
-Eu v-am spus, intodeauna cand aveti vreo problema sa apelati la mine,
dar, garantez ca domnul maistru nu a mintit, nu avea de ce sa minta. Si asa am plecat iar nervos de la asa zisa "scoala".
Sa apelez la ea cand daca el ii spune ca pamantul are forma de undita, asa este?
Vinerea viitoare o sa fie o clasa intreaga, printre care diriginta si maistrul, toti impotriva mea. Fa cum zic ei ca dupa aia nu ne mai lasa sa ne mai uitam la film, asta s-a intamplat din prima zi de scoala pana in ultima.[Sa nu ziceti ca ne-o batut ca nu ne mai lasa sa jucam fotbal(pentru ca am fost in sala de sport sa ne uitam la altii cum joaca fotbal)]. Asta ca sa nu ziceti ca fiecare elev merita ce i se intampla, mai sunt si civilizati, educati...
Ce sa fac, cum sa ma pregatesc sa-i infrunt pe toti, ce s-ar intampla daca i-as da un email la doamna diriginta cu ce am scris aici?
Toti prostii din punctul meu de vedere spun: ce prost esti! (pana si cei care nu isi pot scrie numele)...si cei de la facultate care nu sunt in stare de nimic(Nu va ganditi la toti!), cei destepti, tot din punctul meu de vedere spun: Da-i si tu, chiar daca mi s-a spus dinainte, pe moment n-am avut curajul sa ma ridic in picioare, asa ca se poate numi si ca fiind o invatatura de mintewinking. Eu sunt convins ca in alte tari era tratata altfel problema, chiar daca stiam ca si aici se poate rezolva, dar mai greu. Ce pot face?, vreau sa aud pareri de la altii ca sa vad cati oameni mai gandesc ca mine(din acest punct de vedere!). Imi pare rau daca am scris prea mult pentru a putea fi, acest text, citit de toata lumea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tare omule! Ce n-as da sa am si eu cativa colegi ca tine.

5 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Ce sa-ti zic, uneori viata e naspa si trebuie sa stii cum sa faci lucrurile in avantajul tau, mai simplu de atat nu poate fi.

| undercover_4494 explică:

Sa spunem ca mai simplu nu poate fi pentru 99. 9%, iar pentru restul mai greu nu poate fi, asa gandesc eu. Teoretic este bun raspunsul tau, dar ajuta-ma prin a-mi spune ce as putea sa fac.

| Burzea a răspuns:

Aste e Romania totul e posibilbig grin

| ExtremDrink a răspuns:

Tot am avut asa situatzie, si ma intrebam daca sunt legi cu prevenirea acestuia ))

| ExtremDrink a răspuns:

Din constitutie ti-a citit?