| pepsyl3mon a întrebat:

Am o problema...
Am mintit, luand o nota mica la teza la matematica.
Tata a sunat-o pe diriginta mea si a vorbit cu ea. Diriginta i-a spus nota reala.Eu tot am continuat sa mint spunand o nota mai mare cu 1 punct...Maine tata se duce la scoala sa se convinga.
Ce pot face sa nu se duca la scoala? Urmeaza un scandal monstru daca afla nota reala!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai corect și înțelept lucru e să spui adevărul.
Mai bine mai târziu, decât niciodată.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca nu minteai,acum nu aveai nici o problema!
Nu mai minti,nu ajuta,te minti pe tine!
Crezi ca nota aia reprezinta ceea ce stii tu cu adevarat, reprezinta cunostintele tale reale? Eu cred ca nu.E doar o nota, o cifra intre multe altele.
E adevarat ca e o nota care te-a dezamagit si te-a speriat.De ce tii sa faci raul si mai mare,mintind pe deasupra?
Acum, spune-i tatalui tau adevarul, nu-l lasa sa se faca de ras mergand la scoala si intreband.Asta s-ar putea sa-l infurie si mai mult!
Spune-i calm ca nu-i nevoie sa mearga la scoala,diriginta i-a spus adevarul si,probabil,tie ti-a luat Al de Sus mintile de-ai spus o minciuna asa de mare!
E tatal tau si te iubeste.E dezamagit ca ai luat o nota mica, dar cel mai mult il doare ca e mintit de copilul lui si asta e greu si de inteles si de iertat!
Recunoaste-ti greseala, cat mai ai timp!

| xKaяikatuяix a răspuns:

Waii x.X.
Problemee >.

| anisoara96 a răspuns:

Nu stiu,e grava povestea daca educatia se face pr+in cuvi+nte cu+ tonalitate inalta,urasc si eu+ asta,nu trebuia sa minti,dar nu-i timp de regrete,mai bine cereti scuze de la tatal tau zii ca te vei corecta ca nimeni nu-i perfect,ca matematica nu-i punctul tau fote,daca nu esti buna la matematica asta nu inseamna ca nu esti buna la nimic,acelasi lucru sa il spui si tatalui tau,i+ncearca sa vorbesti direct cu tatal tau,stiu ca-ti va fi greu si poate rusine,dar asta poate evita un scandal mai mare,iar daca tatal tau face scandal mare nu spune nimic,nu poti evita asta caci depinde si de caracterul tatalui tau. Spune-i ce ti-am spus eu, iar daca iese prost taci si rabda totul se va rezolva de la sin+e, e nevoie doar de timp sad

| xAlexis a răspuns:

Eu asa am patit...
Spune-i:''Tata am luat nota x este cea reala zisa de diriga promit ca la romana o sa iau minum 9''happy