| Mihnea_2650 a întrebat:

Deci am 15 ani jumate, 59kg si cam 1, 73 inaltime..De o saptamana m-am apucat de sala si as dori sa stiu ce exercitii nu este recomandat sa fac. Pt ca am auzit de chestile de genu ca opreste cresterea. Si as mai dori sa stiu cam cele mai eficiente exercitii pentru abdomen! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| mFlorian a răspuns:

Pai astea se fac acasa... abdomene + flotari. Cam 200 in 5 serii daca poti.

3 răspunsuri:
| mFlorian a răspuns:

Am sa-ti raspund cu o alta intrebare. Tu vrei ca muschii sa devina proeminenti sau vrei sa ai forta?
Da, sunt exercitii care opresc cresterea, dar alea se fac la aparatele care pun presiune pe coloana.

| Mihnea_2650 explică (pentru mFlorian):

Pai vreau si forta da in general vreau sa arat bine, si bine nu inseamna ca un culturist deala dotat. vreau sa am ceva piept 6pack si biceps triceps, atat cat sa arate bine

| mFlorian a răspuns (pentru Mihnea_2650):

Pai astea se fac acasa... abdomene + flotari. Cam 200 in 5 serii daca poti.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Pentru abdomen fa abdomene laughing.
Dar si flotarile necesita muschi, atat in abdomen cat si in biceps si pectorali.
Nu fa exercitii cu greutati prea mari, s-ar putea sa ai probleme.
Cred ca esti destul de inalt, dar daca vrei sa mai cresti incearca sa nu ridici greutati cand stai in picioare.
Stai pe un scaun cand faci exercitii pentru biceps sau alti muschi.
Eu cred ca ar trebui sa faci exercitii care necesita greutatea propriului corp, cum ar fi genoflexiuni, flotari si altele, iar exercitii cu greutati mai rar.
Mult noroc!