| zephigh a întrebat:

Salut.Deci de când am început liceul am intrat in depresie si am încercat sa ma sinucid de 2 ori.Am tot lipsit de la ore si singura cre știe e mama, pentru ca ea înțelege.Dar de la începutul lui Noiembrie nu am mai fost la școală si am mințit ca sa pot sa stau acasă, normal ca am fost prins.Mama a aflat, dar e ok, a înțeles ca am nevoie de timp si ajutor sa ma recuperez si ca nu e ușor sa merg la liceu si sa ma lupt cu asta in același timp.Dar problema nu e ea, e tatăl meu.El e cam strict si nu prea înțelege lucrurile de genul, e de moda veche.Chiar daca când am încercat sa ma sinucid mama i-a explicat tatălui meu totul si a înțeles, si a spus ca trebuie sa ma ajute.Acum ca am făcut ce am făcut, normal ca vreau să-i spun si lui, merita sa știe, pentru ca e tatăl meu, dar ma tem sa nu facă scandal.E foarte strict mai ales când e vorba despre școală, si din moment ce am pierdut semestrul si nu mai merg pana in toamna nu știu cum o sa reacționeze.Credeți ca o sa fie bine? Cum să-i spun si sa înțeleagă?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

În primul rand cred ca trebuie sa ceri ajutor de specialitate cu privire la motivele pentru care vrei sa te sinucizi. Apoi, nu te îngrijora pentru tatăl tău, fii sigur ca va înțelege. Poate ca mai bine discuta mama ta cu el despre aceasta situație. Dar ce e cel mai important, e faptul ca tu sa te faci bine. Școala e doar o etapa scurta din viata, poate fi oricând recuperata, dar sănătatea este pe primul loc.Nu uita ca viata e frumoasa indiferent cu ce probleme ne confruntăm. Nu ești singur, multi oameni se confrunta cu astfel de probleme și au reușit sa le facă fata cu ajutorul celor dragi. Apoi, încearcă în fiecare zi sa vezi lucrurile frumoase care ți se întâmplă și fii recunoscător pentru ele.Nu uita ca o inimă vesela este sănătatea trupului.Sa ai o zi frumoasă.

| zephigh explică (pentru danay72):

Multumesc, raspunsul asta chiar mi-a dat de gandit.

9 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic si sper sa nu te superi pe mine, dar in familia ta se intampla ceva de nedescris. Pe langa faptul ca mama ta te lasa sa chiulesti, cum naiba nu te-au trimis parintii tai la un psihiatru pana acum daca spui ca ai avut doua tentative de suicid? Chiar asa de inconstienti sunt sa permita astfel de lucruri? Daca i-as fi spus tatalui ceea ce descrii tu aici, as fi primit, in prima instanta, o bataie buna. Daca bataia n-ar fi avut efect, cu siguranta m-ar fi trimis cateva luni la un spital de nebuni. Cea mai buna solutie pentru tine e sa ingheti anul si sa stai internat o anumita perioada, sa te faci bine. Mamele sunt, de obicei, mai permisive, dar a ta este sub orice critica. Si mama mea ma mai acoperea cand mai luam o nota proasta sau cand mai lipseam de la o anumita ora pentru a nu se isca cearta in casa, insa a ta nu are capul pe umeri. Poate tatal tau este mai cerebral, iar dupa ce ii vei spune ca ai ramas repetent (asta am inteles eu din partea finala a intrebarii), te va duce sa primesti ajutor de specialitate.

| zephigh explică (pentru AFR81):

Am uitat sa mentionez si ca am fost la psihiatru, pentru ca am spus, am incercat sa ma sinucid, dar nu am facut-o, si vreau sa ma fac bine, de aia vreau sa stau acasa, nu pot sa fac atatea lucruri in acelasi timp.

| GreenVoid a răspuns:

Eu cred ca ai probleme mai grave decat ce.o sa zica taica.tu ca nu te.ai dus la scoala.Lasa.l pe el in pace si vezi cum faci sa te pui pe picioare cat mai repede.Bafta!

| Durassica22 a răspuns:

Eu aproape zilnic intru in depresie si incerc sa ma sinucid, iar ai mei nu zic nimic

| AndreiAndrei69 a răspuns:

Uite ce ai descris tu este un subiect extrem de delicat. In legatura cu tatăl tau ia-ti inima in dinti si spune-i.si nu cred că e vorba de scandal sper ca tatăl tau sa nu recurgă la violenta fizică. In plus merita sa stie atata timp cat o sa inteleaga scapi cu o morală si gata nu-i bai ca aproape ai pierdut un semestru.nu ma intelege gresit am si eu 15 ani si mie mi sa părut liceul frustrant la inceput cat mai tarziu am realizat ca exista copi de incredere.

| AFR81 a răspuns (pentru AndreiAndrei69):

Ce ineptii poti sa spui... O morala pentru ca a ramas repetent? Nu-i bai? In liceu nu este decat foarte putin stres, comparand cu ceea ce va urma in viata. Nimic nu scuza ceea ce a facut el. Iar legat de violenta, sper ca tatal sau sa recurga la ea. Nu vorbim de bataie in adevaratul sens al cuvantului, ci de cateva palme care sunt intotdeauna binevenite, in ceea ce priveste educatia unui copil.

| AndreiAndrei69 a răspuns (pentru AFR81):

Vorbim de bătaie în adevăratul sens al cuvântului de acea îi este frică de tatăl său probabil ca e si alcoolic si atunci acest băiat poate fi abuzat fizic si psihic si pare la ce se referea cand spunea depresie si problemele mele...e un caz grav de anxietate si antisocialism sunt sigur.eu am incercat sa-i spun asa ca sa-ti dau incredere sa mărturisească cat mai repede. La fel de bine puteam sa las un mesaj extins despre cum o sa ajunga la spitalul de nebuni si asa mai departe ...Asta e situatia

| zephigh explică (pentru AFR81):

Violenta nu e un mod bun prin care sa rezolvi o problema.Si nu spun asta pentru ca nu am fost batut, crede-ma am fost de multe ori si stiu ca nu a rezolvat nimic cu asta.