| anonim_4396 a întrebat:

Salut dragi prieteni de pe TPU! Am o problema, problema mea consta in faptul că sunt îndrăgostit de o fata! eu am 17 și fata cam 16, ea a suferit cu ceva timp in urma de (hepatită A) asta nu este o problema, eu tot o iubesc, am iubit-o și am îndrăgito decind a început școala și am răbdare și țin în mine...ea e o fata foarte cuminte,frumoasa foc, nu îi plac golanii și este foarte sufletista, ...cam greu sa găsești așa fata.(și eu ca băiat sunt foarte cuminte și nu sunt golan că alții ..etc) am cîteodată frica asta asta sa ii împărtășesc sentimentele mele pentru ea fiindcă nu ar mai vb cu mine sau sar rușina și nu va mai vb cu mine! Nu știu ce să fac..sa o iubesc in continuare in tăcere și cînd va fi un timpul sa fie împreuna!? am frica sa no o pierd sa se îndrăgostească de cineva și să nu mai vb cu mine ..am frica că dacă i-aș împărtăși sentimentele mele pentru ea și ea va înțelege acest lucru și ar avea și ea sentimente pentru mine și am merge mai mult timp împreună și am discutat mai mult timp împreună și ne-am iubi ..frica de gelozia celorlalți și invidia de a baga birfe și ar încerca să ne despartă! Deci eu o iubesc enorm pe fata asta și în dimineața asta am mers amindoi la școală și am vb amindoi kestyy.și alți se uitau urit la mine parca ar fi geloși.(ea nu știe că o iubesc) m-am gândit să îi cumpăr un tricou personalizat cu poza ei modificată cu efecte si numele ei pe tricou.doar ca sa o fac fericita
Nu știu ce să fac sad Nu știți cit de mult țin la ea si o iubesc mai mult sufleteste decat atracție fizica..etc.îmi plac ochii ei că safirul, buzele că petalele.m-am gândit că dacă i-aș spune că o iubesc va fi doar o gagicăreală pe moment și gata (GOD BYE)eu nu vreau asta ...nu vreau și pierd.vreau sa las timpul sa mai treacă și să comunic normal cu ea și peste un timp îi voi împărtăși sentimentele cînd vom fi mai cu scaun la cap amindoi! Deci nu vreau sa o pierd vreodată ca prietena. vreau sa o protejez nu știu nu mai pot îs prea îndrăgostit.e o fata fermecata o floare sufăr. nu știu cum să îmi exprim dragostea față de ea! Nu vreau să mă creadă un idiot disperat după ea! Ce sfat aveți pentru mine. sunt terminat de îmi dau lacrimile am un balon de iubire in suflet care da sa explodeze! Vreau sfaturi cum as putea comunica mai mult pe Facebook cu ea că nu e prea vorbăreață de felul ei! Ajutor Dragi prieteni TPU!? Mulțumesc! Vreau doar eu sa o fac fericita sa zimbeasca uitinduse in ochi mei! Sa o îmbrățișez sa o iubesc E PERFECTA

Răspuns Câştigător
| 6Anonim9 a răspuns:

In primul rand, fetele n-au nevoie sa fie urcate pe un piedestal, ele au nevoie sa fie tratate exact cum vrei si tu sa fii tratat.
In al doilea rand, gandeste-te ca o viata ai. Poate maine te loveste o masina, Doamne fereste, sau pe ea. Viata asta nu-ti da nicio siguranta. Lasa frica de-o parte, ia-ti inima-n dinti si spune-i. N-ai nimic de pierdut. Daca iti spune da, ai castigat. Daca iti spune nu, macar ai aflat ca nu te ace, vei stii ca ai pierdut timpul degeaba si vei stii ca trebuie sa te focusezi pe alta domnisoara! Fii hotarat, le placeasta. Nu uita, mai are balta peste. Succes si numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru 6Anonim9):

Multumec pentru răspuns!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i fetei ca o placi si intreba-o daca vrea sa fie prietena ta!
Nu-i declara iubire inainte sa-ti raspunda!

Nu te mai gandii la invidia altora, ca nu-i cazul!
Dai prea multa atentie la cum te privesc unii si altii si pierzi esentialul, mai ales cand esti in prezneta fetei care-ti place.

Ar trebuii sa incerci a intelege cele doua cuvinte : gelozie si invidie, pe care vad clar ca nu le cunsoti, pentru ca le confuzi.
Colegii tai pot fii doar invidiosi pe tine, nu si gelosi, pentru ca nu sunt iubitii fetei si tu ai vrea sa o furi de la ei.
Deci, sentimentul lor ar putea fi de invidie si in cazul asta, chiar nu ar trebui sa-ti pese, dimpotriva, ar trebui sa fii foarte mandru de cucerirea ta.

| Ara997 a răspuns:

"am un balon de iubire in suflet care da sa explodeze" -esti oleaca de poet ca sa zic asa.
este imposibil, ca fata, sa nu simta ca o placi. Poti sa o avertizezi in gluma ca, daca vreun fat frumos se apropie de ea, ii iei gatul. poti incerca sa-i strecori mesajul ca pentru tine e mai mult decat prietena, e mult prea importanta ca prietenii se mai despart si tu nu ai putea sa te desparti de ea.
frumos ai spus si treaba cu. "scaunul la cap " dar se coace cireasha se maturizeaza si numa odata-l vezi pe unul ca ti-o umfla si te uiti cum zboara. Asa ca invit-o odata la o discutie prieteneasca si spune-i