| Marian4k a întrebat:

Salut, eu am 14 ani, si mereu imi pun o intrebare la care nu pot gasi raspuns niciodata, nu inteleg ce sens are viata mea? am cautat raspuns la intrebarea asta mult timp, dar niciodata nu am gasit, mama imi spune ca trebuie sa ma ocup cu ceva ca sa vad ce sens are, dar eu nu stiu cu ce trebuie sa ma ocup, nu am nici un talen si chiar nu inteleg ce as putea sa fac sa-mi fie interesant si util. Vreau sa fac ceva deosebit, ceva interesant, nu vreau sa vad cum trece viata pe linga mine, nu vreau sa astept sa cresc ca sa-mi fac o cariera si un rost in viata mea, vreau sa aiba si acesta virsta un sens! AJUTATI-MA va rog frumos daca puteti, conteaza foarte mult pentru mine! MULTUMESC

Răspuns Câştigător
| CandyTetris a răspuns:

Nu are.Scopul vietii e sa treaca pe langa tine.Asta e adevarul crud.Un alt adevar e ca doar 5% din populatia lumii chiar fac ceva cu viata lor(adica au o cariera de succes), dar nu trebuie sa fii influent ca sa fii fericit cu viata ta.Mii de femei sunt fericite stand acasa si calcand, mii de barbati sunt fericiti doar mesterind prin curte si gradina.Incearca sa cauti si tu un hobby,da-ti seama ce-ti place(chiar daca nu te va duce niciodata nicarii) si fa ce-ti place,pe viitor probabil vei lucra altceva,ceva ce iti va aduce bani multi in timp putin,dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la hobby-ul tau. Spre exemplu, eu sunt obsedata de muzica, cat la vreo 6 instrumente, invat inca 3, dar in plan profesional studiez sa fiu designer, fiindca e relativ placut si se plateste d'un milion de ori mai bine decat muzica.Viata trece pe langa tine oricum, dar te deranjeaza doar atunci cand o lasi, daca esti mereu ocupat nu mai ai timp sa te deranjeze.Hope I helped.happy

2 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Viata nu are sens,pur si simplu traiesti,esti ca o celula in corpul omenesc,te nasti,mori,si te inlocuieste alta, stiu e trist laughing dar cat timp traiesti poti ajuta omenirea cu noi descoperiri sau pur si simplu sa-ti traiesti viata.Ia-ti un job de vara sa vezi ce o sa te dezmortesti, fa ceva care sa iti ocupe mult timp.
Si ce descrii tu acolo se cheama pubertate tongue

| lo a răspuns:

Da-i tu un sens,esti inca la o varsata la care poti incercerca multe lucruri noi:sporturi,diferite cursuri. Experimenteaza, studiaza este imposibil sa nu iti placa nimic sunt atat de multe lucruri noi si interesante, daca nu iti place ia-o de la capat.