| coadadematura a întrebat:

Salut, eu de aproape un an nu prea mai am prieteni adevarati,cam toti rad si isi bat joc de mine, cel mai nasol e ca acestia sunt si colegii mei de clasa(acum am terminat clasa a 8-a si cred ca o sa scap de multi dintre ei)mi-au sctricat viata inca din clasa a 7-a si din vara de anul trecut eu nu am mai iesit afara aproape de loc sa ma joc sau ceva de genul cu ei.In copilarie aveam multi prieteni si era tare, ieseam de dimineata de la 11 si stateam pana seara la 8-9, dar prietenii aceai au cam plecat,adica unii s-au mutat din oras, altii in alte parti ale orasului si cam cei care au ramas nu ies afara.Parintii imi zic sa ies afara dar,daca o fac imi este frica sa nu isi bata joc iar aia de mine,nu toti copii sunt asa, doar vreo 4-5, dar dupa o sa ma faca de ras in parc numai ca sa se creada ei superiori si sa se simta bine,din pacate pentru mine lor chiar le iese si m-au inferiorizat atat de mult incat daca acestia isi bat joc de mine,nu ma mai ajuta nimeni,adica oarecum sa facem o alianta sau ceva,am ajuns rahatul,slabul clasei si al grupului de "prieteni" din parc,mie mi se pare ca o jungla si de mai multe ori ma duceam cu gandul la suicid dar mi-e frica sa fac asta din cauza mortii,durerii pe care o so am pana la moarte si durerea pe care am sa le-o provoc parintilor si rudelor. Vreau o solutie cat mai rapida sau un sfat,va rog frumos,nu imi mai doresc sa stau iar toata vara jucandu-ma pe calculator in casa,iar parintii sa imi reproseze ca nu ies deloc afara, nu le prea pot spune nici lor de chestia aceasta deoarece este o treaba putin mai rusinoasa si pe net am curajul sa o spun deoarece nu ma cunoaste nimeni.Este foarte nasol ce mi se intampla,eu nu am mai gasit nicio solutie,am nevoie de ajutor, VA ROG!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| littledevil4ever a răspuns:

Hmm, stiu ce zici, si eu am patit cam la fel. Colegii mei din gimnaziu erau toti niste ipocriti carora nu le pasau daca jigneau o persoana. Ei bine, eu am reusit sa-mi fac o prietena cam prin a saptea si am ramas nedespartite. Si ea la randul ei a fost batjocorita de colegi, dar sincer nu stiu cum, a rezistat.
Acum ca ai terminat in sfarsit a opta, poti sta linistit. Intri la liceu, si crede-ma, totul se va schimba, absolut totul. Incearca sa-ti faci multi prieteni prin clasa, iar apoi, cand ajungi sa-i cunosti mai bine pe toti, iti alegi cativa cu care vrei sa ramai prieten.
Cat despre ce ai putea face vara asta, eu zic sa iesi prin alte parcuri si sa incerci sa-ti faci prieteni noi sau ai putea sa practici un sport.
Si inca un lucru, sinuciderea nu e o cale de scapare. E un act de egoism maxim si nu te ajuta cu absolut nimic. Nu te lasa doborat de niste pusti fara ceva in capul ala pe post de protectie sa nu ploua in gat, vorba aia happy
Sper ca te-am ajutat putin