| anonim_4396 a întrebat:

Salut, eu sunt in clasa a 8 a si trebuie sa-mi aleg profilul. Eu as opta pentru profil real, stiinte ale naturii sau profil umanist stiinte sociale. Imi place biologia (la olimpiada am luat mentiunea 1 pe judet), romana si mai toate poate nu chiar asa mult franceza.As vrea sa ma orientez spre psihologie (sa fac facultatea de psiho) si astronomia ( cred ca facultatea de fizica trebuie).
Intrebarea mea ar fi: 1) daca aleg profil de stiinte sociale pot sa merg mai departe pe fizica (la facultate)?
2)ce pot sa fac daca fac facultatea de psihologie?
3) dar facultatea de fizica, ce pot face mai departe?
4)care e diferenta dintre intensiv si bilingv?

mersi mult!

9 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

1) Daca alegi profil de stiinte sociale, o sa fie cam greu sa dai la fizica la facultate apoi. La stiinte sociale faci putina fizica si la nivel nu tocmai inalt ca la mate`info. In schimb, faci stiinte umaniste intens(romana, limbi straine, etc)
2) psiholog, profesor de psihologie/logica.
3) nu stiu, probabil prof de fizica.
4) Intensiv la mine in liceu e doar la mate`info. Intensiv informatica. Adica in clasa a 9, 10 faci 4 ore info/saptamana, iar in clasa a 11, 12 faci 7 ore info/saptamana. La mate`info simplu faci in clasa a 9, 10 1 ora de info/saptamana, iar in clasa a 11, 12-a faci 4 ore info/saptamana. In clasa a 12-a ambele profile ajung cu aceeasi materie, deci nu e diferenta, doar ca cei de la intensiv au timp de mai multe exercitii.

Mate-info bilingv presupune 4 sau 5 ore de engleza pe saptamana(la mate info simplu faci 2 ore/saptamana), si mai ai o teza in plus la engleza. La mate`info simplu ai 4 teze(ro, mate, info, chimie/fizica/biologie la alegere). La bilingv le ai pe aceleasi si se mai adauga engleza. Se numeste bilingv pentru ca in clasa a 9-a faci istoria angliei predata in limba engleza, iar in clasa a 10-a geografia angliei predata in limba engleza(sau invers). Iar in clasa a 11-a si a 12-a nu stiu exact, dar presupun ca tot asa.sunt materii in limba engleza.

Bafta!

| Klara a răspuns:

Exista si profiluri de stiintele naturii, in care faci echilibrat... e ceva intre mate-info si S. S. happy

| cary a răspuns:

Deci... o sa iti raspund pe rand... 1)da poti alege la facultate de fizica daca ai facut profil de de stiinte sociale insa o sa iti vina foarte greu...pentru ca stiinte sociale nu faci fizica prea multa si asta conteaza la facultate
2 cu facultatea de psihologie te poti face psiholog, profesor asistent social
3cu facultatea de fizica ai putea face multe dar ai nevoie de bani multi si multe sacrificii, si sa inveti fizica foarte bine
4 intensiv inseamna sa faci mai mult de 4 ore pe saptamana la scoala dintr-o anumita limba, iar bilingv inseamna sa stii 2 limbi!

| ramona_5587 a răspuns:

Eu mi-am ales profilul in functie de ce vreau sa devin...happy
am ales profilul stiinte sociale pentru ca vreau sa merg mai departe la academia militarahappy si imi polace romana, geografia, istoria si engleza (acestea fiind materii de baza)
de la orice profil poti merge la orice facultate...
dar este bine sa iti alegi profilul in functie de fac la car vrei sa mergi si materiile la care te pricepi mai bine...
daca alegi fac. de psiho poti sa te faci psiholog/psiholoaga (sunt mai multe tipuri de psihologi) sau profesor/profesoara de psiho...de la facultate de fizica chiar nu stiu ce poti face mai departe...
matematica-informatica intensiv, adica avansat
iar mate-info bilinbv, faci mai multa engleza... o sa faci geografie istorie si nu mai stiu care materii in engleza...
sper ca te.am ajutatbig hug
bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mno nu te stresa, si eu's a 8-a si habar n-am la ce profil vreau sa merg, mai gandeste-te...gandeste-te ca trebuie sa-ti iai examenu, nu te gandi la facultate ca nu se stie ce se va intampla...alege un profil care sa-ti placa si sal stapanesti binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe viitor, daca te gandesti la facultatea de fizica, poate linkul asta iti va fi util: www.fizicaonline.blogspot.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legea lui Joule

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa-ti raspund numai la 4 pentru ca numai la ea ma pricep. vreau sa urmez uman-filologie cu bilingv engleza si mi s-au comunicat mai multe.depinde la ce profil vrei sa urmezi:la mate info poti opta si pentru bilingv...(o limba:engleza, franceza, germana), daca urmezi filo intensiv presupune 100% (din surse sigure)=7 sau 8 ore/saptamana., daca optezi pe bilingv ai 6 ore /saptamana. + examen de admitere la aceea limba+istoria, geografia marii Britanii si a sua pe parcursul celor 4 ani de liceu(predate in engleza). daca mai ai intrebari legate de limbile straine te voi ajuta! eu fac intr a 8 a engleza si franceza, dar vreau sa ma apuc si de germana(nu stiu daca in particular sau la liceu) apropo daca cauti liceu de real iti recomand tudor vianu, am cateva cunostinte pe acolo si e un liceu de treabalove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt tot eu! stii doar ca bilingv inseamna doua limbi, nu? alexys