| anonim_4396 a întrebat:

as cere un sfat pentru ca nu ma pot hotara, deci sunt clasa a 8-a si imi plac limbile straine si limba romana deci as opta pentru un profil filologic sau stiinte sociale, dar as vrea sa merg la facultatea de medicina, imi place chimia si biologia, dar fizica si matematica imi dau batai de cap...Ma gandesc ca as putea merge la stiinte ale naturii intensiv engleza dar cum spuneam mi-e frica de teza la matematica si fizica... oricum ce ziceti, cu urmarea unui profil filologic/stiinte social am vreo sansa sa intru la facultate?

5 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Cu felul în care scrii în limba română aici, nu cred că are sens să mergi la filologie, e clar că nu-ți place, doar ți se pare mai ușor :-)

Poți încerca alte profile umaniste: istorie, geografie, etc. Poți încerca un profil de chimie intensiv (cu biologie pe locul secund) pentru că poți încerca apoi facultatea de farmacie. Dacă-ți plăcea anatomia înaintea chimiei, atunci avea sens medicina.

Sfatul meu este să nu ignori totuși fizica și informatica (nu le fă intensiv) pentru că în 5-10 ani când termini cu școlile, întreaga omenire va fi nevoită să cunoască mare parte din bazele științei moderne, așa cum astăzi suntem cu toții nevoiți să știm să folosim calculatoarele.

Baftă! :-)

| CandyHearts a răspuns:

Da normal ca ai...si eu sunt la filologie si am colege care vor sa dea la medicina si ele vor recupera chimia...asa poti face si tu te duci la ore de chimie sau mate si se rezolva sau cel mai simplu de ce nu dai la stiintele naturii(bio-chimie)?

| emma009 a răspuns:

Ie bine nu prea conteaza ce liceu ai atat timp cat ai bac-ul si daca te stradui o sa reusesti daca iti place si eu is in a 8-abig grinsucces!

| Mariya5 a răspuns:

La Stiintele naturii mi-e frica ca nu imi iau bacul la mate, dar cam ce examene se dau pentru intrarea la facultatea de medicina?

| Mariya5 a răspuns:

Mda,ce am scris asa de gresit in afara de faptul ca nu am folosit cratima? Cine crezi ca le foloseste pe internet? Deci nu e vorba ca nu stiu romana...