| Ionut8943 a întrebat:

Salut fratilor, am si eu o intrebare, ma rog, mai multe intrebari care ma macina.
In primul rand, tata este plecat in strainatate la munca, mama pleaca 6/7 zile la munca si nu se ocupa mai deloc de mine, ar cam vrea sa il insele pe tata si asta ma enerveaza al naibii de rau, dar nu asta este problema, m-am debarasat de mult de ea, nu mai este acel sentiment de mama-fiu, este cu gandul in alte parti.
In al doilea rand, cea mai mare intrebare pe care o am este legata de bunica mea. Am 16 ani si in continuare crede ca as avea nevoie de ea, avand 66 de ani. Imi spune sa stau in casa si sa ma ocup de treburile din casa alaturi de ea, nu mai am deloc timp liber, decat 2 ore pe zi, in care ce as putea sa fac, obosit si nervos ca imi pierd zilele in casa si curte, unde nu mai am timp deloc pentru mine, si daca incerc cumva sa ma duc la balta sau afara cu prietenii face urat, ca, "ce? Unde sa te duci? Stai aici ca avem treaba", si ma enervez si fac toata treaba in sila, numai pentru tata ce le fac, ca stiu ca e plecat si si-a pus toata increderea in mine, insa nu pot sa duc atat de multe de unul sigur, mama, aproape dama de companie, cauta sa isi atraga seful de la munca, imi este mila si de ea, i-as fi spus lucrurile astea de mult tatei insa la un momentdat trebuie sa afle. Revenind la bunica-mea, i-am incalcat regulile hitleriste si m-am dus la balta cu un baiat, la baie, voiam sa fiu sigur si mi-a placut foarte mult, fara sunet de om, doar inot, logic ca nu i-am spus nimic ei, voiam sa plec fara sa stie, crede ca o sa am vreo boala de piele desi nu se intampla nimic daca ma duc o data la 3 saptamani. Ajungand acasa, imi atinge pielea si habar n-am cum si-a dat seama ca m-am dus. Desigur, s-a suparat si a facut urat si m-am dus sa imi fac treburile in curte, nervos si toate cele. M-am saturat sa ii aud vocea dimineata, "IOANE! Du-te si ia paine" in timp ce ea se culca inapoi si eu ma duc si imi incep treburile. Incep sa cred ca ma transform intr-un robot, nu le mai fac cu drag, cand am oameni de genul langa mine. Rudele oricum nu ma ajuta, asteapta sa moara baba sa isi ia fiecare averea, logic ca o sa imi bage argumente pe gat sa stau cuminte si sa o ascult, pentru ca de ce nu? Trebuie sa fiu obedient sa isi atinga ei scopurile. Nu vreau sa ajung ca ei la batranete, ma scarbeste numai gandul, dar sa o mai si fac? Nici obedient nu vreau sa fiu, la 18 ani, in 2 ani, va dati seama cum as putea fi?
Scuze daca am deviat putin de la subiect dar vreau sa stiu cum naiba sa o fac pe bunica-mea si implicit pe toti sa ma lase in pace. Tatalui meu i-au facut la fel, a ajuns la mana lor cand putea sa aiba stare materiala buna de la 18 ani, dandu-si seama prea tarziu in capcana in care a cazut. La mine nu o sa fie la fel, nu cred ca o sa mai permit prea mult asta.
Chestia cu ingrijirea excesiva din partea ei a plecat de la partea cu fumatul, a aflat ca fumez dar i-am spus ca nu mai fumez, acum fumez ascuns, stiu, nu-i sanatos dar am devenit dependent, stiu ca o sa fie poate prea tarziu cand o sa-mi dau seama ca a fost o greseala. Acum incepe sa imi controleze orice coltisor al vietii, o baba la 66 de ani, PSD-ista, sustinatoare ca i-au bagat 100 de lei la pensie si cand ii spui ce fac ei pentru tara, cu argumente bine definite incepe sa zbiere ca descreierata, fiica ei si implicit matusa mea ii mai da 100 de lei din cand in cand pentru gospodarie. Vreau sa fiu independent fata de oricine si totusi nu pot, pentru tata, pentru ca stiu ce persoana este, cred ca singurul de la care am de invatat din familia asta, restul orbiti dupa bani si avere. Urasc ca m-am nascut in familia asta, toti sunt cu nasul pe sus si cred ca tot li se cuvine, asta este oare in toate famiile din Romania? As vrea sa le schimb mentalitatea dar nu le pot face nimic, tot la mentalitatea lor de turma raman. Nu vreau sa ii spun chestiile astea lui tata, mi-e ca l-as supara, desi plang dupa el, dar pana la urma altfel nu cred ca se poate.
In final, poate a fost prea lung textul si scuze daca v-am plictisit, insa nu mai pot face fata mintal, sunt cu nervii la pamant si nervos tot timpul, numai cand stau singur si ascult muzica ma calmez (hip-hop, rap, reggae, nu ascult manele, nu pot, e chiar oribila muzica aia). Ma inspaimanta gandul ca incepe si scoala, la cum o sa imi gestionez timpul si cum naiba o sa am timp pentru bac, invatat, in momentul de fata am trecut clasa a 11-a. Vreau sa imi iau bacul si sa muncesc cu oameni cu care chiar am ce discuta, nu vreau sa mai fac lucruri in sila, insa mai trebuie sa mai rezist vreo 2 ani, daca nu o sa ajung la funie pana atunci.
As vrea si eu sa stiti ce ati face in situatia de fata, desi suna aiurea sa intreb oameni cu o alta poveste sa se puna in povestea mea si sa imi spuna cum sa rezolv problemele din ea, dar cred ca schimbul de ganduri ar fi o modalitate buna sa ma mai calmez.
Stiu ca a fost mult, imi pare rau daca v-am plictisit, puteti sa raspundeti sau nu, e alegerea voastra.
Noroc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
1. Dragostea se stinge daca persoanele respective nu sunt impreuna. Mama ta are anumite nevoi si nu se stie niciodata daca tatal tau reuseste sa fie loial acolo unde este. Intelegerea lor si relatiile lor nu ar trebui sa te preocupe atata timp cat primesti niste bani de la ei... chiar daca la partea cu suportul moral stau rau.

2. Ar fi bine s-o lasi sa munceasca. Mai e putin si incepe scoala ceea ce e super. Poti spune ca ai teme, sa lucrezi suplimentar sau chiar sa te prefaci ca lucrezi (sa lucrezi mult mai incet) daca esti obosit. Daca iti spune ceva ii reprosezi ca ai nevoie de invatatura pentru a ajunge undeva in viata. Imi pare rau sa-ti spun asta dar nu ai cum s-o schimbi la batranete.

3. Vezi ca nu scapi la 18 ani. Scapi de aici daca pleci la facultate. Sfatul meu ar fi sa inveti cat poti de bine (vezi punctul 2) si sa ajungi la o facultate la buget. O sa stai la camin probabil dar dupa un timp te poti angaja. Macar scapi de baba si poti sa ajungi independent... chiar daca nu o sa ai cine stie ce bani.
Poate te ajuta tatal tau cu bani sau chiar si mama ta chiar daca e cum e...

4. Exista sansa de a putea negocia cu batrana daca te pricepi la asta. Daca are o parte sensibila poti spune lucruri precum "Am si eu o copilarie si pe asta o pierd...", daca nu te lasa sa inveti poti reprosa "Acum nu invat si mai tarziu ce fac? Ajung sa am un amarat de salariu minim?". Sa nu faci vreodata referire la ei chiar daca sunt prosti/scarbosi sau cum or fi caci pierzi mult. Trebuie sa te pui bine cu ei macar cat sa-ti dea putina libertate.
Daca te comporti mai rau o sa-ti fie mai rau, o sa te tina mai din scurt. Alta sansa ar fi sa negociezi. "Daca fac x pot si eu sa merg la scaldat (sau ce vrei tu) caci oricum nu am fost nicaieri de mult..."

5. Naspa cu fumatul. O sa-ti fie greu sa te lasi dar daca ai vointa necesara te poti lasa. Ideea e sa nu cedezi dupa primele 2-3 saptamani. Gandeste-te la bani daca nu te intereseaza atat de mult sanatatea. Ai nevoie de bani (resurse) pentru a ajunge independent.

6. Cred ca toti avem batrani care tin cu PSD in familie laughing Nu incerca sa te certi cu ei daca ii vezi inradacinati in convingerile lor. Iese urat.

7. Nu o sa te asculte nimeni din familie pana cand nu o sa ajungi peste ei. Pentru asta ai nevoie de o educatie si de bani. Pana atunci o sa te tot vada ca pe un copil prost.

8. Nu este asa in toate familiile... unii o duc mai rau (stiu, surprinzator) dar multi o duc mult mai bine. Exista cazuri si cazuri.

9. Se poate sa ramai la scoala dupa ore? Mai face cineva ore in clasa voastra dupa voi? Daca nu atunci poti sa incerci sa vorbesti cu dirigintele/diriginta si sa-i spui ca ai vrea sa iti faci temele la scoala caci acasa nu te poti concentra/ e un mediu nociv. Ideea e sa minti batrana in legatura cu programul (daca se poate) si sa stai 1 ora in plus zilnic pentru a face teme sau a a scapa putin de ea pur si simplu. Mai mult bate la ochi.

10. Totul tine de gandirea ta. Se spune ca oamenii care reusesc sa depaseasca mai multe lucruri in viata devin exceptionali. Exista foarte multe persoane care nu reusesc insa si recurg la chestia spusa de tine. De ce ai face asta cand mai ai 3 ani si scapi? Daca ajungi undeva bine departe de toti prostii astia?
Pentru 3 ani sacrifici alti 17... nu este o afacere prea buna.

Succes!

| Ionut8943 explică (pentru RainmakerX):

Mersi frate, ai scris foarte mult laughing
O sa iau aminte ce ai scris aici, in fond, am stat si eu aseara dupa ce am scris intrebarea si mi-am pus in minte sa o las mai usor. Traind la tara, am multe responsabilitati, este normal, o sa imi dedic de acum si timp pentru mine, usor, usor ma distrug singur daca o tin in ritmul asta.
Mersi ca ai citit tot ce am scris, nu am spus nimic nimanui, supararile si frustrarile pe care le am, dar aici parca am varsat 40% din ce am pe suflet.
Mersi din nou, frate, sanatate!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PSD și Dragnea sunt de vină

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=mxOavdNFWbs&feature=youtu.be
ia și răcorește-te

| gratargratar a răspuns:

Spune-i lui taica-tu despre maica-ta. Mai tarziu o sa fie prea tarziu.
Maica-ta are si ea nevoile ei fiziologice, si nu are taria de caracter sa se infraneze. Pe de alta parte, si taica-tu e de vina ca a plecat (singur). Si-a asumat un risc si daca il mira ce afla de la tine inseamna ca e cu capul in mana.

Rugaciunea inimii. Asta e cea mai buna in contexte ca acestea.

| Ionut8943 explică (pentru gratargratar):

Noroc! Relatia dintre ei este rece, am vorbit cu el aseara, batand apropouri despre inselat, de aici incolo il las pe el. Mama a mai plecat de la el cand eram mic, a doua oara la 13 ani, acum daca pleaca tata a zis ca poate sa faca ce vrea, o sa isi refaca viata cu sau fara ea, tine numai de ea.
Mersi de raspuns, frate!