| HadeS22 a întrebat:

Salut.In clasa mea, este plin de cocalari care asculta manele, doar vreo 6 copii sunt intregi la creier.Eu si cu inca 2 ascultam rock, am avut ieri ora de religie si am inceput sa vorbim de rock si doamna de religie : A, pai in muzica aia e Satana si sunt versuri care te manipuleaza si eu i-am zis ca e proasta, sa taca daca nu stie.Si i-a zis cineva ca eu cu inca 2 suntem rockeri si incepea cu argumente de-alea, ca vai uite majoritatea sunt satanisti si se drogheaza, imi venea sa ii zic ca nu toti sunt asa, si daca ar fi adevarat, ce ar fi mai bine, manele spurcate sau rock? Sa ascult muzica de la tigani agramati? Nope.Si sincer nici nu ma intereseaza daca ne arata scoala cu degetu' ca vai aia sunt rockeri, plecati de langa ei ca va dau cancer.De un baiat rocker se ia lumea ca are parul mai lung, nici chiar asa lung, si il fac gay sau zic ca n-are bani sa se tunda...idioti.Voi aveti asa specimene in clasa? Si ce parere aveti de acest razboi, manelisti vs rockeri?

11 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

De ce ești atât de supărat? Te lași influențat de nimicuri, te lași manipulat de furie. Am înțeles, asculți muzică rock. Dacă ție îți place, te reprezintă, ascultă cât vrei.
Dar odată ce începi să jignești oamenii pentru un stil de muzică, să știi, nu ești mai presus decât ei.
Într-o clasă găsești păreri și genuri muzicale diferite. Îți place sau nu, tu trebuie să-i respecți pe toți.
Și ca să îți răspund la întrebare, da, am și eu în clasă persoane care ascultă manele. Nu am nimic cu acele persoane, suntem colegi, ne ajutăm și atât.
Acest război, după cum spui, mi se pare de-a dreptul inutil. Îți consumi energia pentru ceva ce s-ar putea remedia altfel.

| cristinna23 a răspuns:

Muzica rock este un gen de muzica normal, eu il consider ok, chiar daca nu il prea ascult. Atitutinea profesoarei tale nu mi s-a parut in regula, adica fiecare are dreptul sa-si aleaga un gen de muzica preferat si ea nu ar fi trebuit sa te judece.Iar legat de manele nu le consider muzica ci mai mult niste prostii fara logica.

| AtateaConditii a răspuns:

Am si eu cocalari in clasa si ghici ce, sunt cei mai bogati si cei mai tupeisti din scoala. Mai si fredoneaza in ore:@...Nu trebuia sa o jignesti pe doamna de religie, sigur ai facut o impresie proasta si esti catalogat si tu un cocalar la randul tau. Daca esti cult, explici frumos cu argumente puternice, nu sari la injurat.

| mODIN a răspuns:

La propriu, daca ii consideri pe colegii tau prosti, nu ar trebui sa-ti pese de opinia lor.Nu te cobora la nivelul lor, ca iti faci singur/a rau.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Nu trebuia sa o jignesti pe doamna de religie, e inacceptabil ca un elev sa-i zica unei profesoare ca e proasta, la fel si invers(un professor sa-i zica unui elev ca e prost). In felul acesta, ai demonstrat ca nu esti cu nimic mai cultivat decat colegii care asculta manele si pe care tu ii consideri cocalari(sigur, ei vorbesc la fel de urat ca tine, sigur nici ei nu au argumente intr-o discutie si recurg direct la jigniri, sigur nici ei nu-si respecta profesorii). Ce trebuie sa faci tu acum e sa-i ceri scuze profesoarei pentru epitetul adresat si niciodata sa nu mai vorbesti asa cu nimeni(professor, coleg, prieten, parinte). Ori de cate ori ai un punct de vedere diferit de al interlocutorului il sustii cu argumente si exemple pertinente, demonstrandu-ti cultura legata de acest subiect, nu injuriile din vocabular. Cat despre muzica rock, am o parere foarte buna, ascult si eu acest gen muzical cu multa placere si nu m-a influentat negativ in niciun fel, nu am ajuns sa ma droghez, nu ma imbrac ciudat si nu sunt satanista. Rockul din anii '60-'70-'80, reprezentat de trupe ca Led Zeppelin sau Pink Floyd are mesaje pacifiste, in niciun caz nu este ceva obscure sau satanic in aceste melodii.

| Bøøgey a răspuns:

Pariez pe un testicul ca tu esti mai prost decat manelistii aia de care vorbesti.

| LeKaAlex a răspuns:

Trebuia sa-i spui lui cretina aia de muzica, ca religia o manipuleaza pe ea, spune-i sa se duca sa-i suga **** la popa si sa nu se ma i-a de rockeri, si copii aia facuti din laba de la scoala sa le spui sa-ne sugeti **** la rockeri, si scrie pe tabla MANELELE dauneaza grav sanatatii sa ii inveti minte pe copii facuti din laba

| Hasz a răspuns:

Nu-i bagi in seama, cel mai simplu.E absolut parerea ta.O sustii bine, nu o sustii, iarasi bine.

| Pendek a răspuns:

Maneliștii sunt cei mai urâți de români și poate la nivel mondial. prefer rockerii toți care i-am întâlnit au fost de gașcă.

| PentruCaRoxanaBabenco a răspuns:

Frate iti zic eu manelele sunt cea mai proasta Invenție si sa iti mai zic un lucru rocku' nu e muzica satanista. Muzica satanista dupa părerea mea e deathmetalul si blackmetalul. Si asculta rock in continuare ca e o muzica foarte tare. Ma rog eu nu ascut rock dar mi se pare o muzica super. Nu ma judecati eu ascult dubstep si uneori house.
Deci asculta ce iti place fratewinking ^_^

| MetalHead26 a răspuns:

intampla mereu ca oameni care nu au habar de ceva sa dea cu presupusul si as e si cu rockul, se trezeste unu care nu stie boaba de engleza ca la el la cort se punea numa Guta si Salam si atunci incepe cu argumente in genu " care asculta rock ii drogat" "care asculta rock ii satanist" si alte porcarii de genu
Si eu am parul mai lung si mai primeam argumente "dastepte"
Parerea me...

ROCK ON