| 1Mihai1 a întrebat:

Salut, la ce intrebari raspunde completiva directa si completiva indirecta?

4 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Buna! Completiva directa raspunde la intrebarile complementului direct(pe cine? ce?), iar completiva indirecta raspunde la intrebarile complementului indirect(la cine? la ce? cu cine? cu ce? pentru cine? pentru ce? cu cine? cu ce? despre cine? despre ce? cui? )

| Vlad_1383 a răspuns:

Complementul direct numai la " pe cine" iar cel indirect la restul " la cine la ce cui " etc

| boomoom a răspuns:

Completiva directa: Intrebari:ce? Prepozitii:ce Elemente de relație -Conjuncții subordonatoare: că, să, ca să, ca... să, dacă, de; -Pronume relative: care, cine, ce, ceea ce, cât, câți, câte; -Pronume nehotărâte: oricine, oricare, orice, oricât; -Adverbe relative: unde, cum, când.
completiva indirecta: intrebari:cui? Elemente de relatie
Conjunctii subordonatoare (ca, sa, ca... sa, de, daca): Era convins ca va reusi.
Pronume sau adjective relative/nehotarate (care, cine, ce, ceea ce, cat): Cui invata bine i se da un premiu.
Adverbe relative (unde, cum, cand): Nu-si dadea seama unde se afla

| AlexandraM776 a răspuns:

Completiva directa raspunde la intrebarile "pe cine" si "ce", iar completiva indirecta la intrebarile "despre cine" "despre ce" "de la cine" "de la ce" "pentru cine" "pentru ce" "cui" etc