| antoniamorar a întrebat:

Cum este formata completiva directa/indirecta? dau fundiita

3 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

Pai la completiva directa / indirecta se face expansiunea iar ca sa faci o propozitie de acest fel trebuie sa pui in fraza un element de relatie si un verb. de exemplu o propozitie ar fi asa : Ei ii plac exercitiile. asta e o prop normala iar complementul direct este exercitiile si astfel se face completiva directa : Ei ii place sa faca exercitii. deci asa vine. elem de relatie fiind ''sa'' iar verbul ''sa faca'' iar exercitii se mai pune ca sa-ti dai seama ce sa faca. ai inteles. deci ea este formata'' din elem de rel = verb si alta parte de vb (depinde). mai exact completiva directa este expansiunea complementului direct iar asa si la indirect :d

| summertime a răspuns:

Ele nu sunt formate...adica daca vrei sa le identifici, completiva directa are in regenta dupa predicatul verbal un complement direct(poti sa faci proba si cu intrebarea ceva ex.:La adunare, el a prezentat ce a pregatit.A prezentat ceva=>P1-PP,P2-CD),iar cea indirecta nu are in regenta dupa predicat complement direct(Ma gandesc sa imi cumpar papuci.Ma gandesc ceva...nu suna bine=>P1-PP,P2-CI.)Sper ca ai inteles.

| silviu_4058 a răspuns:

Prin expansiunea unui complement direct/indirect