| anne0006 a întrebat:

cum imi dau seama daca o propozitie este completiva directa sau indirecta?

Răspuns Câştigător
| Gesara a răspuns:

La cea directa poti inlocui propozitia cu "ceva":Vreau sa mananc ce imi place(ce vreau sa mananc-ceva), iar la indirecta o poti inlocui cu "la ceva", "cu ceva"ect.:Ma gandesc sa merg in oras.(la ce ma gandesc-la ceva)
Sper ca am fost de ajutor.

1 răspuns:
| Monykpitik a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Propozi%C8%9Bie_completiv%C4%83_direct%C4%83 (completiva directa)
http://prezi.com/ga6sf4h3wzaf/propozitia-completiva-indirecta/ (completiva indirecta..raspunde la intrebarile de cine? de ce? pentru cine? pentru ce? cui?) fundita? :)