| Lalalica28 a întrebat:

Salut! La începutul anului școlar m-am mutat la o scoala la care nu cunoșteam pe nimeni, mi-am făcut o prietena care avea o prietena nu prea buna, dar am devenit bff până in prezent, dar azi s-a terminat prietenia noastră, ne-am certat și m-a amenințat intr-un fel ca dacă o mai enervez va spune tuturor secretele mele, dar faza e ca ea se enervează din orice, iar eu nu sunt felul de persoana care e chiar atât de calmă când e vorba de amenințări și m-am panicat foarte rau și am plâns o vreme, nici acum nu m-am putut calma și sunt convinsă ca ea deja ma vorbește pe la spate și ma înjură cu toată lumea dar este Ok, când ne-am certat am iesit cu niște prietene vechi și ea a început sa îmi zică că nu e adevarat și ca am prietene false și ca nu stiu ce sa mai fac de gelozie ca ea are prietene iar eu nu și asta e adevarat, doare dar e adevarat, ceea ce doresc eu de la voi să îmi adresați niște sfaturi folositoare care ma ajuta sa scap din situația asta și să îmi fac prieteni noi pentru ca nu prea sunt prietenoasa și astept totul de la ceilalti, va rog fără bully și jigniri. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Genevaaa a răspuns:

Buna. Nu pot exact sa te ajut sa iti faci prieteni noi, pentru ca nici eu nu am prea multi. Dar iti dau un sfat. Cand cunosti pe cineva, spune-i doar cateva chestii despre tine, nu ii spune tot. Imagineaza ti ca intr o zi acea persoana se poate folosi de informstiile date de tine despre tine, deci incearca sa plimbi vorba, sa vorbesti mult dar sa nu spui de fapt ceva concret despre tine. Mi s-a intamplat si mie crede-ma sa vorbesc despre mine iar apoi sa ma faca cineva sa ma simt prost ca i-am spus chestiile alea, si chiar intuiam ca asa o sa se intample.

| OanaDD a răspuns:

Bun happy
Fi prietenoasă cu oamenii, dar si sceptica la inceput, nu iti deschide sufletul din prima.
Daca vrei poti sa imi scrii mesaj, poate vorbim mai multe si de ce nu... poate devenim prietene.
Pupici!

| LimitBreaker a răspuns:

Te inteleg ca e oribil dar scoala e o etapa mica rau din viata ta. Pentru mine si in generala si in liceu a fost destul de oribil. Eram o persoana timida, nu aveam nimic in comun cu lumea, acasa aveam probleme. Am inceput sa-mi caut prieteni pe net, am inceput sa citesc carti, sa ma uit la comedii, sa ma uit la animeuri, sa ma joc jocuri video sau sa ies la baschet in parc unde am cunoscut persoane noi.
Mi-am gasit cu greu prieteni dar prietenii care i-am gasit au ramas prieteni buni pe viata si nu as da unu din ei pe altii 100.
Incearca sa gasesti alte ocupatii, sa faci lucruri care te calmeaza si te ajuta. Viata o sa treaca imediat si la liceu, facultate, primul job, al doilea job o sa ajungi sa cunosti macar o persoana care o sa fie de ajuns sa nu te mai simti singura.
Asta e worst case, in caz ca esti mega ghinionista, dar o sa ajungi sa gasesti mai repede o noua prietena.
Recomandarea mea e sa nu te bazezi pe scoala, ca nu intotdeauna acolo o sa-ti gasesti prietenii. Am doi prieteni foarte buni din liceu dar cei mai multi prieteni i-am facut pe afara sau pe net.
O sa mai dai de persoane cu care nu o sa te intelegi si o sa te certi. Nu inseamna ca trebuie sa fi prietena cu orice persoana gasesti. De asemenea, nu trebuie sa ai 100 de prietene ca sa fi fericita, 1 poate sa fie exact de ce ai nevoie.
Acea persoana e greu de gasit dar nu imposibil. Ai rabdare, incearca sa comunici cu cat mai multe persoane dar sa fi constienta ca nu toate vor si nici tu nu vrei sa-ti fie prietene. Unele persoane sunt false, manipulatoare, rele, arogante, ipocrite si e mai bine fara decat cu ele. Toti avem defecte dar important e sa ne imprietenim doar cu persoanele care nu ne vor raul.
Pe scurt: cauta in alta parte prietene da ca la scoala nu ai sanse (chiar si pe net), incearca sa gasesti alte lucruri care sa-ti ocupe timpul si sa nu te mai gandesti la ce nu ai inca. Scoala e doar o foarte mica parte din lunga si minunata ta viata.

| LARISSSAAA144 a răspuns:

Mai bine nu ii ziceai toate secretele tale, pntr ca nu ai de unde sa stii cand se va termina prietenia voastra.Incearca sa iti cauti prima oara prietenii de pe net si sa te asiguri ca sunteti din acelasi oras, si dupa sa iesiti afr.Nu ai nevoie de 100 de prieteni, ca si eu am avut o gramada si din totii prietenii aia am ramas doar cu bff. SPER CA TE AM AJUTAT!=)

| LARISSSAAA144 a răspuns (pentru LARISSSAAA144):

Sorry pntr greselile de scriere