| Manea_Claudiu_1995 a întrebat:

Salut la toti.Am terminat clasa a8-a si urmeaza sa-mi aleg liceul. unul teoretic.Eu vreau neaparat la profil real.Nu stiu ce sa aleg:stiinte ale naturii sau mate-info intensiv informatic..La examen am luat 9, 60 la romana si 8, 60 la mate.La chimie biologie daca m-as duce as face fata categoric, dar parca vreau mai mult la mate -info..Fratele meu acum a terminat a 12-a la mate-info intensiv info si mi-a spus sa ma duc la mate-info.mi-a zis ca o sa fac fata daca am profesori buni si ma tin de invatat..totusi am o teama cu matematica.din cate stiu la mateinfo se face m1 iar la chimie-bio m2..in a 9 si 10 am inteles ca matematica nu difera foarte mult la aceste profile, in schimb in a 11 si a 12-a la mate-info devine putin mai complicat. Fundaa GOGOGO

Răspuns Câştigător
| IonutIoni123 a răspuns:

Eu consider ca e mai ok la bio-chimie( stiintele naturi) eu sunt a 11-a la acest profil si mi se pare foarte frumos si interesant, mai ales ce tine de bio si chime, plus ca medicina e de viitor

| Manea_Claudiu_1995 explică (pentru IonutIoni123):

Si cum ti se pare? La matematica e ok?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci mai departe la facultate. Daca vrei ceva in IT sau in domeniul politehnicii sau ceva tehnic, alege mate-info, daca vrei ceva in domeniul medical, al sanatatii sau ceva in domeniul mediului, alege stiinte ale naturii.
Depinde de tine ce iti place.Eu in locul tau as opta pentru stiinte ale naturii fiindca e mai lejer si mai putin stres.

| Manea_Claudiu_1995 explică (pentru AvalohAlyn):

Eu ma gandesc pentru viitor la marina, medicina sau ASE

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Manea_Claudiu_1995):

Pai exista profil de marinar la liceele de marina din tara, stiintele naturii te ajuta la medicina iar ptr.ASE exista profilul economic de la liceele economice(sau comerciale in unele orase). Liceul economic cu profilurile lui iti va da si o calificare dupa ce faci un atestat la sfarsitul clasei a 12.Deci vei avea o diploma de calificare.Cred ca si la profilul de marina este, dar nu stiu sigur.
Desigur, important e sa faci liceul si apoi facultatea e cea care cantareste mai mult.Tu decizi ce liceu vrei sa faci in functie de ce iti place cel mai mult.Succes

| Manea_Claudiu_1995 explică (pentru AvalohAlyn):

Nu trebuie neaparat sa fac profilul marinar sau economic pentru a face aceasta facultate.Si m-am decis.merg la stiinte ale naturi.Pot face orice facultate doresc dupa ce termin pentru ca e cel mai flexibil profil si ma pot duce unde vreau.

| IonutIoni123 a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca e mai mult de invatat la stiintele naturii decat la mate-info

| IonutIoni123 a răspuns:

Matematica este aproape la fel de grea ca si la mate-info