| CiochiuDragos a întrebat:

Salut! Mă gândesc ce facultate să aleg în condițiile în care ador matematica,româna și biologia + am abilitați artistice.Mă gândesc la matematică-informatică, nu stau deloc bine cu informatica,dar ador matematica (nu am doar mate în orașul meu) și la medicină sau stomatologie,dar mă cam sperie deoarece toată lumea zice că e greu, iar eu sunt o persoană care se stresează destul de ușor.Aș merge mai mult pe stoma dintre medicină și dentară deoarece durează mai puțin și nu mi se pare la fel de stresantă + că nu sunt nevoit să văd oameni la fel de bolnavi ca la medicină generală.
Chestia este că dacă aleg mate trebuie să renunț la bio și dacă aleg bio trebuie să renunț la mate și chiar nu mă decid.
Oare merită să fac mate-info și să mai fac o postliceală în domeniul medical pe lângă pentru a compensa...
Sper că opiniile voastre mă vor ajuta să mă lămuresc happy
PStongueuteți sugera și alte facultăți.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bioinginerie Medicală acolo ai putea imbina biologia cu matematica

| CiochiuDragos explică (pentru suntserios):

Mi-a mai vorbit cineva de această specializare, dar este prea departe de orașul în care locuiesc și nu mă adrage lucrul cu diferite aparaturi.

| bookofknowledge a răspuns (pentru CiochiuDragos):

De ce nu incerci asistenta, dureaza 4 ani, si majoritatea treburilor asistentilor se intercaleaza cu a doctorilor(in mare parte poti face cam acelasi lucru cu ce fac ei), diferenta este ca vei fi mereu sub indrumarea doctorului, fata de el care poate lucra si singur, nu ai parafa, etc.

| CiochiuDragos explică (pentru bookofknowledge):

M-am gândit și la asta, dar tot ar trebui să renunț la matematică și aș câștiga mai bine ca profesor de matematică + profesorul are și vacanțe mai multe și lucrrază în jur de 30 de ore pe săptămână, pe când asistentul 40 de ore + gărzile și nici cu respectul nu stă prea bine.Mai ales că sunt ușor de stresat și un astfel de program m-ar da peste cap?

| bookofknowledge a răspuns (pentru CiochiuDragos):

Daca vrei ai putea incerca facultatea de biologie si sa te faci profesor de biologie. Cred ca si asta e o idee.

| CiochiuDragos explică (pentru bookofknowledge):

Și la asta m-am gândit happy, dar dacă e să intru în învățământ matematica mi se pare o alegere mai bună deoarece este mai căutată și deja ajut cupii cu temele la matematică și mă descurc destul de bine happy

| sierra1 a răspuns:

"merită să fac mate-info și să mai fac o postliceală în domeniul medical"

in ambele, NU o să excelezi niciodată. Decide-te la una