| Andrei223344 a întrebat:

Salut,ma numesc Andrei si vreau si eu sa slabesc vreau si eu o dieta ceva si niste exercitii fizice acasa si bicicleta, am 1.58 m, 66 kg si 15 ani si sunt gras ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Salut Andrei!

Fiecare om functioneaza cu energie. Corpul tau are nevoie de un numar de calorii pentru a se mentine, iar numarul asta variaza de marimea corpului, activitatile pe care le faci si metabolism. De obicei, un baiat arde in jur de 2000 de kcal dar nu intram in detalii caci esti destul de mic pentru a numara deja caloriile.

Prin flotari, genoflexiuni si abdomene este posibil sa slabesti dar nu o sa ai un randament maxim. S-ar putea chiar sa faci muschi si sa pari mai mare, iar grasimea tot sa ramana acolo.

Ideea este sa te feresti de bombe calorice, alimente cu foarte multe calorii care nu iti tin de foame (fast food, dulciuri, prajituri cu zahar adaugat, zahar adaugat in general, mancaruri unde s-a pus foarte mult ulei - uleiul poate sa faca diferenta intre o mancare relativ sanatoasa si una cu prea multe calorii )

Nu iti spun sa renunti la paine sau cine stie ce alte lucruri. Sunt niste diferente mici care te pot ajuta : renuntatul la crackers intre mese, renuntatul la suc/inghetata/croissants. Chiar daca nu par mult se aduna cu timpul. Bea destula apa caci este importanta.

Cat despre sport, ti s-a propus deja mersul cu bicicleta care poate sa arda destul de multe calorii. Si alergatul intra in aceeasi categorie, dar si saritul corzii.

Sa nu te antrenezi atat de mult incat sa ai nevoie de zile libere.
Cand faci muschi ai nevoie de ele dar la slabit vrei sa mentii un ritm constant, sa fii consecvent.

| Anabela777 a răspuns:

Nu esti chiar atat de gras. Dar in fine. Dieta e simpla: fara dulciuri sau fast food si nici sucuri, mananci putin, des iar asta e.

Iti recomand sa faci flotari, genoflexiuni si abdomene. Mergi zilnic cu bicicleta prin parc macar jumatate de ora iar rezultatele ar trebui sa vina.