| Bogdanღ a întrebat:

Salutare membrilor TPU! As vrea sa va cer daca se poate o dieta pentru barbati, da stiu e foarte ciudat... dar sunt cam gras si vreau sa slabesc vara aceasta, daca sunt niste exercitii fizice nu e rau, orice ce ma poate ajuta sa slabesc este binevenit happy
Fundita! >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Dă-o dracu de dietă! Bagă în tine ca spartu, mergi la sală măcar 4 zile pe săptămână, o oră sau două pe zi și aleargă în draci! Alergi până nu mai poți, bei 2 litri de apă și mai alergi puțin și tot așa. Până la toamnă nu numai că slăbești, dar te și modelezi puțin, îți crește forța și rezistența.

| Bogdanღ explică (pentru 0rlando):

Ai dreptate oh go on, dao naibi de dieta, mai bine mananc cat mananc eu de obicei si alerg toata ziua happy, nu creed ca am voie la sala am doar 13 ani deci oricum raspunsul tau merita funda... stiu ca am cerut dieta dar vad ca se va putea si fara ea tongue

| 0rlando a răspuns (pentru Bogdanღ):

Crede-mă că am prieteni care aveau în jur de 100Kg și fără nici un fel de dietă, doar sală, mers pe bicicletă și foarte mult alergat, au slăbit de astă iarnă până acum, în jur de 20 de Kg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 0rlando):

E ok sa bagi in tine ca spartul, ca sa pui masa musculara, dar conteaza si ce. Daca bagi ca spartu shaorma, cola, bere, cartofi prajiti de 4 ori pe zi si altele, o sa ai grasime si nici muschii nu se dezvolta prea mult, indiferent cat de tare te antrezi tu.

Alimentatia e mai importanta decat antrenamentul, asta nu inseamna sa ai dieta X sau Y de pe net, aia e o aberatie, ci sa stii ce sa mananci pentru muschi fara grasime.

6 răspunsuri:
| stapanullumii a răspuns:

Sau mai simplu. mananca mai putin, mananca fara paine si nu mai manca dupa ora 6... nimic... si o sa mearga
a era sa uit : fara dulciuri/fara sucuri

| Ho1 a răspuns:

Iata o mostra a unui meniu zilnic al dietei Paleo:

Micul dejun

- omleta din 2 oua intregi si 6 albusuri, gatita intr-o lingurita de ulei de masline si amestecata cu o cana de legume tocate;
- 1 banana;
- 1 portocala

Gustarea de dimineata

- un bol mic de ton amestecat cu o jumatate de cupa de sos de salsa;
- 2 cesti de frunze de spanac;
- un sfert de ceasca de migdale;
- 2 lingurite de seminte de in;
- 1 banana.

Pranzul

- 85 grame de somon fript;
- 1 ceasca de sparanghel gatit la aburi;
- 1 ceasca de brocoli cu zeama de lamaie;
- 1 cana de afine.

Inainte de sport

- 140 grame de piept de pui;
- 2 banane.

Dupa sport

- 140 grame de piept de pui;
- 1 banana;
- 1 cana de struguri;
- 1 portocala.

Cina

- 140 grame carne de vanat;
- 2 cesti de spanac si migdale maruntite;
- 1 bol mic de ciuperci fripte cu piper si ceapa;

Inainte de culcare

- 1 cana de ceai verde;
- 10 nuci
detalii pe

| VladBd a răspuns:

Du-te la o sala si iti zice si dieta si tot si exercitii te va ajuta foarte mult iti spun. am vazut persoane si cu 200 de kg care au acum in jur de 80!