| bogdichis22 a întrebat:

Salut, ma numesc Cosmin si am 14 ani si am o problema cu acneea.O am deja de 5 luni, 2 luni am incercat creme, diverse chestii care zicea lumea, dupa cele 2 luni m-am gandit sa merg la un dermatolog el a zis ca dupa 3 luni o sa scap de cosuri dar o sa ramana urme care o sa dispara in 2 luni daca nu sa fac ceva operatie cu laser. Pentru inceput eu si fratele meu mai mare ca mine cu 2 ani am mers la dermatolog el avand mai multe ca mine, in prima luna nu se prea vazuse rezultate, in a doua luna (luna in care sunt acum) fratimiu a scapat total de cosuri, nu mai are niciunul, poate 2-3 maxim, eu am ramas cu ele, eu respectand tratamentul intocmai si frati-miu erau zile in care nu se facea si a scapat. Eu am scapat doar pe partea dreapta pe obraz mai am urme si ceva 2-3 cosuri jos pe partea dreapta, pe frunte am tot 1-2 cosuri si nu prea am urme dar pe partea stanga am full de cosuri gen unu langa altul, am citit pe net ca sa vad ce ar trebui sa fac am vazut ca sunt oameni care au ganduri de sinucid si nu ma iasa afara, eu pot sa spun ca am avut noroc, nu am nici un prieten care sa zica vai ce vulcani am sau din astea, sunt singurul cu cosuri care totusi ma deprima. Aceasta perioada cu corona virus am inceput sa profit de ea ca sa scap de cosuri pana incepe scoala, eu sunt clasa a 8-a si pe 2 iunie se presupune ca vom merge la scoala, mai am inca o luna de tratament si sper ca o scap, macar urme sa mai am. As vrea sa stiu daca voi ati avut cosuri si in cat timp ati scapat de ele si de urmele lor? La scoala nu pot minti, m-am distantat de colegi deoarece nu imi placea sa ma vada, mergeam in pauze cu geaca pe mine si gluga in cap, cand inainte eu mergeam in tricou si nici cand ploua nu purtam gluga, colegii au observat chestia asta si mi-au spus toti ca nu trebuie sa port gluga deoarece si eu au avut cosuri si au scapat de ele. Chestia asta m-a ajutat am inceput sa umblu fara (toate astea inainte de corona) atunci nu aveam multe acum am miiiii, daca doriti sa vedeti cum aratam atunci si cum arat acum dati-mi mesaj pe Instagram macar sa ma ajutati sa imi spuneti ce ar trebui sa fac macar sa mai micsorez gradul de aparitie. Scuze ca am scris atata (Instagram: cosmin3212 ) Cum am mai zis chiar as vrea sa stiu cum v-au afectat cosurile si cat timp a durat sa scapati de ele.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din experiență, caută un dermatolog bun. Un dermatolog bun te scapă repede de coșuri. spune-i să-ți dea să-ți faci analize și investigații să găsești problema internă, eu până s-o găsesc mă luptam în continuare cu ele, de când am găsit-o și iau tratament, îmi iese foarte foarte rar câte un coș, nici măcar în perioada nasoală.
nu te crede doar în dermatologii care zic dă cu crema asta și după hai la laser, nu-i lăsa să te trateze așa, pune-l să-ți găsească cauza și s-o trateze

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

O să auzi și de alea cu spălat pe față și dietă și etc etc că toți sunt doctori. Pot avea și alea efect, dar nu-ți trece acneea doar că te speli pe față. Să ai însă și grijă la igienă, să te speli pe față cu un gel de curățare specific tipului de ten mai ales seara dar și dimineața (dimineața eu am ajuns să prefer să mă șterg cu apă micelară iar apoi s-o clătesc cu apă ca să nu agresez tenul) NU SĂPUN și ziua neapărat cremă cu factor de protecție solară dacă ieși că-ți poate accentua semnele după coșuri. Preferabil și o cremă hidratantă înainte de factoru de protecție.
acneea e o problemă foarte complexă și trebuie găsit ce o cauzează.

| bogdichis22 explică (pentru Adry05):

Eu ma spal dimineata cu ceva solutie la fel si sara, acum cu virusul asta nu prea ies din casa dar cand ies ma mai fac cu crema solara, astazi au venit niste musafiri si ei vai ce ai pe fata chestia asta ma cam deranjat si n-am mai coborat jos, ce zici ar trebui sa imi pese de parerea lor? adica ma derajeaza totusi chiar daca incerc sa nu ma gandesc, sunt uni oameni cand vb nu se uita in ochii mei si numai la cosuri, parinti imi zic la fel si prieteni ca din cauza ca ma tot uit in oglinda in fiecare zi eu vad ca nu se schimba nimic, dar ei zic ca chiar mi-au disparut ( as vrea sa iti trimit cateva poza sa vad ce zici ) sa vad ce parerea ai, si te rog sa fi sincer chiar sunt curios ce parere ai dupa luna aceasta ar trebui dupa spusele dermatologul sa nu mai am, chestia cu analizele da mi-a spus sa le fac ca sa aflu, eu trebuia sa ma duc acum cateva zile la control cu analizele dar s-a inchis ( stii din ce cauza ), l-am suntat si mi-a zis sa continui tratamentul, acum nu stiu daca vor disparea pana incepe scoala macar urme sa mai fie

| Adry05 a răspuns (pentru bogdichis22):

Sunt fată.
Fă-i ce a zis dermatologu atunci și apucă-te de analize când se termină carantina.
știu că e nașpa cu coșurile mai ales când se mai găsesc și deștepți să facă afirmații de alea cu „ce ai pe față". poți să fii răutăcios și să zici „mna, păi ce să zic, bine că ai vederea bună să le vezi" să tacă odată din gură. așa proști mi se par ăștia care vin și încep WOW DA CE AI PE FAȚĂ pnm e o problemă, trec, iei tratament, ce vor mai mult să faci? să-ți faci transplant de piele jessus. zici că fac ceva bine cu afirmația aia, arată numa cât îi duce capu de trebuie să zică tot ce gândesc fără să fie în stare să filtreze ce e normal și nu e normal să zici

| FreedomAli a răspuns:

Salut Cosmin! Acneea se manifestă diferit de la persoană la persoană. Sunt mulţi factori la mijloc. unora le poate apărea şi dispărea foarte simplu fără prea mare efort. Eu am avut de-a face cu acneea de la vârsta de 12 ani, eram plin, pe faţă, spate, umeri în spatele gâtului. pentru că aici se află cele mai multe glande sebacee, cele care produc sebumul(lichidul acela alb neplacut din cosuri). Alimentaţia joacă un rol important, dacă mănănci produse grase, ciocolată etc organismul tău va produce şi mai mult sebun. cel mai bine îţi poate exolica un dermatolog bun. Şi eu am încercat toate cremele. un milion de sfaturi. şi slabe rezultate. Trebuie să înţelegi că degeabă îţi aplici cele mai bune creme pe suprafaţa pielii atât timo cât tu te hrăneşti prost. iar corpul se hrăneşte. iar din năuntru se vede şi la exterior după aceea. Hidratează-te, bea multă apă. asta va ajuta pielea să se menţină sănatoasă. Spală-te des pe faţă. menţine pielea curată. Fiecare avem pielea diferită şi de aceea acelaşi tratament nu va avea acelaşi efect la toate persoanele. Eu acum am 21 de ani şi nu mai am probleme. adică nu mai reprezintă un stres pentru mine. s-a vindecat de la sine, mi-au rămas semne, dar în ziua de azi putem avea parte de tot felul de tratamente, laser. sau multe altele. Nu-ţi mai fă griji, nu-ţi fie ruşine cu tine. e o perioadă mişto, bucură-te de ea. totul pleacă din creierwinking

| bogdichis22 explică (pentru FreedomAli):

Salut Alin! la alimentatie nu prea mananc dulciuri sau chesti care contin mult zahar mananc maxim de 2 ori pe saptamana, chestia sa beau multa apa adica eu beau cam 2 pahare pe zi si cam atat, de spalat ma spal in fiecare zi si seara pe fata ma fac cu 2 creme una dimineata iar alta seara din 2 in 2 zile, am mers la cel mai recomandat doctor din cluj, o sa incerc sa beau mai multa apa si sa respect sfaturi tale, dupa o luna sunt curios daca am scapat de cateva, imi poti zice in cat timp ai scapat tu de cosuri si de petele lor? si cum a fost aceasta perioada pentru tine?

| FreedomAli a răspuns (pentru bogdichis22):

Da, consider că hidratarea este chiar esenţială. Nu doar în cazul acneei, dar în general o piele sănătoasă şi care să arate bine are nevoie de multă apă pentru a elimina cât mai multe toxine din corp. iar asta se vede şi la suprafaţă.
Eu nu prea am respectat indicaţiile în sensul în care am avut o alimentaţie dezordonată, dulciuri, fast food etc. Nici de hidratat nu m-am hidratat cum ar fi trebuit ca să îmi ajut pielea şi porii să se menţină curaţi şi să reduc semnificativ apariţia acneei. ba chiar am încurajat-o oarecum. Asta poate dura şi câţiva ani, unele persoane sunt predispuse la a avea un ten acneic. Şi acum, la 21 de ani mai am probleme câteodată. dar nu se compară cu prima etpa. de la 14-15 ani. am rămas însă cu cicatrici, nu foarte evidenţiate. şi pete. Dar sunt cazuri mult mai grave, deci nu mă plâng. pentru mine nici nu mai reprezintă un complec lucrul ăsta. Gropiţele care rămân în piele sunt normale şi pot fi tratate în 100 de moduri, există tor felul de proceduri, eu cred că voi apela la câteva şedinţe cu dermapen. Dar timpul le vindeca dacă ai răbdare şi nu de mai gândeşti la asta. Oricum, începe cu schimbarea din înăuntrul organismului pentru a avea rezultate. Chiuss!winking