| Vladmen7 a întrebat:

Salut, ma numesc Ionut si-am 19 ani, de cam 7 luni m-am apucat de fumat si sincer e groaznic, nu mai support si dau bani degeaba... si ma simt rau din cauza lor, dar totusi iubesc să fumez, si m-am gandit să imi iau tigara electronica dar fara nicotina + iubesc aromele la tigari sau narghilea, deci sunt foarte incantat de idee, (va-s ruga să nu raspundeti daca nu stiti sau ati incercat) as vrea să stiu gen daca esti daunatoare? tigara electronica dar fara nicotana, doar diferite arome, si gen ce trebuie să schimb la ea sau ce trebuie să tin cont in afara ca trebuie să o incarc si să ii pui e lichid, si in general care este parerea voastre despre aceasta tigara electronica?
Dar intrebarea mea generala ar fi daca fumezi tigara electronica doar cu arome fara nicotina e daunatoare?

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ultimele cercetari au indicat faptul ca aceasta tigara este foarte daunatoare, iar efectul nociv este mult accentuat prin diverse arome.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Allen Carr - Metoda usoara - In sfarsit nefumator. Posibil sa fie si pdf, eu n-o gasesc ca-s pe coclauri.

| Staind a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mai pe scurt, dependenta e doar in mintea fumatorului.
Nu asta era metoda lui?

| Axys a răspuns:

Tot daunatoare e ca si resu happy

| UserulAnonim a răspuns:

Pai vei deveni ragusit, deci ia partea buna, poate ai sa poti canta.

| ღβأβأ a răspuns:

Tigara electronica te ajuta sa te lasi pentru ca de la ea nu devii dependent. Incearca de acum sa o folosesti numai de ea si iti va fi mult mai usor sa te lasi.

| TeoElenys a răspuns:

Sincer nu ti-as recomanda o țigară electronică deoarece nu este cu nimic mai bună ca cea normală. Acum doi ani m-am apucat de fumat si nu ma mai puteam opri.Am crezut ca o sa pot pune stop cand vreau, dar m-am înselat. Timp de o saptamana nu am mai fumat si-am inceput sa ma simt slăbită a sa tremur.M-am apucat de fumat din nou si-am crezut ca o sa îmi revin, dar starea de rău s-a agravat.Am încercat o metoda pe care ti-as recomanda-o.De fiecare data când simțeam nevoia sa fumez mestecam gumă. Stiu ca suna ciudat, dar chiar ajută. Mestecam guma si nu ma mai simteam asa nervoasă. Oriunde mergea aveam pachetul e guma cu mine. Nu stiu daca o sa mearga si in cazul tau, dar speranța moare ultima, in plus trebuie sa ai putere de voință. Sper ca te-am ajutat happy

| Gentelmanul a răspuns:

Nu esti dependent daca te simti prost ( mai sunt cazuri de astea cand corpul nu suporta serotonina sau dopamina nu ti se elimina de la tigari ), ai doar un tic. Spun asta pentru ca am patit si de la tigari si de la pastile. Dupa un timp te obisnuiesti din a pufai si a scoate fum pe gura.
Eu am reusit cu tigara electronica. Am fumat din ea pana s-a dus prima cutie de aroma. Important este sa-ti iei o tigara care scoate mult fum, atunci vei fi prea plictisit din a "mai scoate" fumul de la tigari. Este daunatore la fel ca si cum ai respira fum din apa.

(!) Nicotina doar provoaca dependenta, nu este daunatoare. Din tigari gudronul este cel periculos. Nicotina ajunge in creier si doar produce serotonina. Gudronul se depune in plaman si de la ala faci cancer.

p.s. eu am inceput din nou sa fumez tigari din plictiseala, totusi ai grija ce faci.