| WhiskeyFaraNume a întrebat:

Ma puteti ajuta? Am niscai probleme financiare (de fapt nu sunt probleme, sunt dorinte) In 2 ani jumate as vrea sa strang suma de 56 milioane lei vechi, 5.600 lei noi sau 1, 250 € pentru a-mi lua masina mult visata un BMW e36 Sedan 318i din '92. Treaba e ca nu prea stiu cum. Acum am 13 ani jumate (stiu, sunt micut si imi fac planuri cam mari pentru viitor) dar vreau ca pana la 16 ani cand imi iau carnetul sa am masina. Imi puteti da sfaturi despre cum as putea strange aceasta suma in perioada specificata mai sus? Multumesc. Dau Funda + Vot.

13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu vreau sa-ti narui visele, dar, ai sanse foarte mici, aproape inexistente sa strangi 5.600 de lei in 3 ani la o varsta asa frageda.

| jessikz0r a răspuns:

M-am amuzat copios si cu intrebarea ta cat si cu raspunsurile care au fost pe masuralaughing)) Si eu la 13 ani visam sa-mi cumpar bmw exact ca tine....imi calculam maruntaiu de prin casa si visam la averi si bmw-uri ultimele seriilaughing) dar sa stii ca pe masura ce inaintezi in varsta...ti se coace si mintea si vei vedea altfel lucrurile, e in zadar sa strangi bani pe care nu ii ai sa cumperi o masina pe care nu ti-o permiti. Vezi-ti de copilaria ta, joaca-te cu bmw-uri de jucarie pana cand mai cresti, iar cand o vei face, vei munci tu pentru banii aia si iti vei lua o serie de bmw-u muncita cu banii tai si o vei intretine tu, sa stii ca nu e asa usor precum pare, ma uit eu cat mananca o amarata de masina si crede-ma ca-mi vine sa-mi cumpar bicicleta. Pana mai cresti JOACA-TE! joaca-te si viseaza cat poti, oricum esti un baietas dulce cu vise si mai dulci pup :*

| Helper69 a răspuns:

Salut,

Carnetul nu se ia la 18 ani?
Oricum, o sa ai ceva de strans. Esti prea mic, si nu prea vad cum o masina din 92 poate sa fie masina "mult visata". Nu prea poti sa faci nimic. Doar sa strangi banii dati de parinti, sa plimbi caini vecinilor, sa cureti scara blocului si apoi sa pui lumea sa-ti plateasca laughing sau nu stiu... fii inventiv. Oricum, felicitari pentru modul in care scrii la 13 ani. Keep doing it.

O zi buna,
-Helper69.

| WhiskeyFaraNume explică (pentru Helper69):

In cursul acestei veri se va aplica o lege conform careia la 16 ani se poate ia carnetul, si se poate conduce cu insotitor sau masini sub 500 kg gen Fiat 500.

| WhiskeyFaraNume explică (pentru WhiskeyFaraNume):

Se poate lua carnetul *

| WhiskeyFaraNume explică (pentru Helper69):

Avand in vedere ca are 105 km facuti din 23 ani (sper ca nu gresesc), masina asta a fost intretinuta de o persoana care a folosit-o numai in mediul curselor legale, Masina are : Bara fata M
Faruri cu lupa, xenon+angel eyes
Semnale clare
Triple spate clare
Geamuri electrice fata
Trapa elctrica
Oglinzi electrice si incalzite heliomate
Discuri spate
Arcuri sport pe telescoape normale
Evacuare inox cap coada+toba sport de pe un Mitsubishi Lancer
Folie geamuri omologata.
Jante aliaj de BMW E46

Taxa platita si nerecuperata.
Modificari aduse masinii: Tuning Exterior,
Dotari suplimentare ale masinii: ABS, Faruri xenon, Geamuri electrice, Oglinzi electrice, Airbag, Jante aliaj, Trapa,
Kilometraj : 105
Combustibil: Benzină
An fabricaţie: 1992
Transmisie: Manuală

Este in stare buna, fara rugina, defecte la instalatiile electrice sau motor, si la pretul asta este destul de bun.

| suntserios a răspuns (pentru WhiskeyFaraNume):

Hahahahahaha ce sa faci tu cu BMW la 16 ani?

In primul rand de unde spanac stii tu ca se va vota o lege? faci parte din parlament? sau citesti in viitor?

Si Fiat 500 are mult peste 500 kg,
Si acum poti conduce masini de categoria B1 la 16 ani

Si daca legea aia se da ce o sa faci tu cu ragalia de BMW de 1.5 tone? si motor de 2litri? o sa te uiti la ea.

PS. Stii ca daca tu strangi cei 1200euro in 2 ani iti mai trebuie inca pe atat sa inmatriculezi masina, sa nu ma zic de miile de euro pe care trebuie sa le bagi ana de an intr un cazan de masina vechi de 25 ani

| WhiskeyFaraNume explică (pentru suntserios):

1. Mane, vad ca ai poza cu Mitsubishi, daca asta iti place, nu ti-ar place sa se ia cineva de pasiunea ta, nu?
2. Legea asta se discuta de mult la stiri si pe siteuri de stiri
3.Am dat si eu un exemplu din ce imi aminteam
4.Stiu ca se poate si acum, dar se poate aplica legea ca permisul sa se ia la 16, nu la 18, cum e in celelalte state.
5. Legea spune ca poti conduce cu insotitor orice masina
6.Masina este deja inmatriculata in judetul din care sunt, trebuie doar trecute actele pe numele meu.

Daca asta imi place, asta fac, de mic ador aceste masini si nu o sa imi schimb parerea doar ca vine unu' si imi zice ca e o masina veche de 25 de ani sau ca e ragalie...

| suntserios a răspuns (pentru WhiskeyFaraNume):

1. Pasiunea mea e realistica pentru ca eu nu am 13 ani
2. Legea e de 2 lei si e irelevant ca se discuta, sunt sigur ca nu va fi adoptata.
3. Daca esti asa pasioanat cum zici la 1 ti ai aduce aminte mai bine
4. Cum am zis si la 2, legea e de 2 lei si nu va fi aprobata cu infrastructura si educatie rutiera a Romaniei va fi un dezastru.
5. Despre ce lege vorbesti, sau habar nu ai ce zici?
6. In primul rand pana la 18 ani nu poti avea niciun act pe numele tau, si in al doilea rand e irelevant ca e inmatriculata in judetul tau sau nu, tot trebuie platita taxa de timbru, rac, rar, facut itp, impozite samd... da ce sa stii tu la varsta ta.

tu nu stii cum sa faci 1200euro pentru masina? Si pe urma ce faci cu ea? o tii in curte si stai si asculti muzica in ea?

| Helper69 a răspuns (pentru WhiskeyFaraNume):

Salut,

Din câte știu eu BMW-ul ăla nu are 500kg și nici mai puțin.

O zi bună,
-Helper69.

| WhiskeyFaraNume explică (pentru Helper69):

Deci, de la 16 ani, se poate lua carnetul si poti conduce singur o masina sub 500 kg sau orice masina cu insotitor cu carnet peste 3 ani.

| suntserios a răspuns (pentru WhiskeyFaraNume):

Nu. La 16 ani cu categoria B1 poti conduce doar masini sub 500kg si 500cmc cum ar fi Aixam sau Microcar

Nu poti conduce nicio alta masina care nu respecta conditiile indiferent daca exista sau nu insotitor

| creativitate a răspuns:

Report for trolling.