| SegiuxxLX a întrebat:

Salut! Am un Audi A3 Sedan si vreau sa ii pun niste jante de 18".
Momentan masina are 16".
As vrea sa stiu daca pot intampina probleme. Se strica ceva?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In caz de apare in acte la masina ca accepta de 18 atunci nu ar trebui sa ai probleme nici mecanic, nici la ITP sau cu politia. In schimb de nu apare atunci probabil o sa probleme pe partea mecanica ( motorul/ambreiajul nu e facut pentru asa roti mari) si cu politia sigur...
Ce an e masina si ce motor are totusi?

| SegiuxxLX explică (pentru ClaudiuM1997):

A3 Sedan x/09/2014
1.6 TDI

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru SegiuxxLX):

Fizic accepta din cate vad pe net jante pe 18. deci nu o sa strici nimic. daca si apar in cartea masini atunci nu o sa ai probleme nici cu legea. Acum personal, pe asa masina si asa motor as zice ca 17 sunt ideale.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă in civ n-ai așa ceva trecut, la o adică, asiguratorul iți va zice "pas". Doar atât n-ajunge?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dpdv tehnic merge, posibil sa se uzeze mult mai repede articulatiile si chiar caseta de directie.
Legal sunt probleme:
-vei fi refuzat la ITP
-ti se poate retine certificatul de inmatriculare in trafic.